يکشنبه ٢٨ مهر ١٣٩٨

  

 
ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما|نقشه سايت|Español
Title
iran
آرامگاه سعدی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   
شهرها واماكن ديدني اسپانيا
مـــــــــــادريد MADRID :
شهر مادريد پايتخت اسپانيا در مركز كشور و در ناحيه فلات مسه تا (MESETA )
در ارتفاع 200 پائي از سطح دريا ، بنا گرديده ، زمستانها و تابستانهاي نسبتا متعادلي دارد. اين شهر مركز مهم فرهنگي ، سياسي و هنري اسپانياست و داراي ميدانها و خيابانها و كوچه هاي عريض و مدرن و پردرخت و كاخهاي جالبي از قرن هيجدهم است. اين شهر داراي كليساها و موزه هاي معروفي است كه از شهرت جهاني برخوردارندواز لحاظ غناي آثاروابنيه تاريخي در اروپا كشوري شاخص است.
تاريخ اين شهر به سال 939 ميلادي مربوط مي شود كه شهري كوچك بوده و بدست مسيحيان فتح شده و سپس در سال 1561 توسط فليپ دوم به پايتختي انتخاب گرديده است.اين شهردر جنگهاي داخلي اسپانيا (39-1936) آسيب هاي فراواني ديد. فرانكو ديكتاتور معروف صنايع جديدي در اين شهر متمركز نمود. ارتفاع مادريد از سطح دريا 581 متر مي باشد و به اين جهت مي توان گفت كه مرتفع ترين پايتخت اروپايي مي باشد.
هواي مادريد :
مادريد داراي تابستانها وزمستانهاي نسبتا معتدل مي باشد . حد متوسط درجه حرارت هوا در اين شهر در تابستان 24 و زمستان 8 درجه سانتيگراد مي باشد.
ديدني هاي مادريد:
كاخ سلطنتي PALACIO REAL :
بناي اين كاخ توسط آرشيتكت ايتاليائي جيوواني ساچتي و بدستور فيليپ پنجم در سال 1736 شروع و تا سال 1764 بطول انجاميد. قبلاٌ در اين محل كاخي بوده كه در اثر حريق سال 1734 بكلي از بين رفته است. اگرچه اكنون اين كاخ به يكي از اماكن مهم وديدني تبديل شده است ، اما به لحاظ اهميت تاريخي آن هنوز نيز بسياري از مراسم تشريفاتي پادشاه در آن برگزار مي شود.
موزه إل پرادو MUSEO DEL PRADO :
اين موزه يكي از غني ترين موزه هاي دنيا بوده و در آن بيش از 3000 تابلو عالي و نفيس گردآوري شده است. در اين موزه آثاري از هنرمنداني چون گويا ، رامبراند ، گويا ، روبنس ، ولاسكز ، مورييو ، و ال گرگو بچشم مي خورد . چنانچه براي ديدن تمام قسمتهاي اين موزه وقت كافي نداريد از آثارگويا كه شاهكارهايش در دنيا بي نظير است ، ديدن نمائيد.
موزه موم MUSEO DE CERA :
در اين موزه مجسمه بسياري از شخصيتها ي بزرگ تاريخ معاصرجهان به شكل موم به نمايش گذارده شده است .در قسمت فوقاني آن بازديدكننده با وضعيت اروپا در قرون وسطي وزندانها وشكنجه گاههاي وابسته به حكومتهاي قرون وسطايي آشنا مي شودكه صحنه هاي دلخراشي است .
پارك رتيرو EL RETIRO :
اين پارك زيبا كه داراي فواره ها و مجسمه هاي زيبائي مي باشد قسمتي از جنگلهائي است كه در زمان فليپ دوم اطراف مادريد را احاطه كرده بودند.
نزديك درب ورودي اين پارك درياچه كوچك و زيبايي قرار دارد و قايقهاي داخل درياچه همواره مورد استفاده مردم مي باشد.
طاق پيروزي LA PUERTA DE ALCALA  :
اين طاق زيبا در سال 1778 توسط آرشيتكت معروف ساباتين بنا شده و در زماني يكي از دروازه هاي مهم شهر بوده است.
پلازا مايور PLAZA MAYOR  :
محلي است كه در قرون 16 و 17 محل تجمع و سرگرمي و جشن و سرور مردم بوده و مراسم مهيج گاوبازي در آن برگزار مي شده است. هر يك از مسابقات گاوبازي را بيش از 5000 نفر تماشا مي كرده اند.امروزه مراسم گاوبازي در اين مكان انجام نمي گيرد وبه يك مكان توريستي تبديل شده است .
ميدان سول PUERTA DE SOL  :
در نزديكي پلازا مايور دروازه سول قراردارد كه امروزه به ميدان سول معروف است .اهميت اين نقطه از شهر علاوه بر جاذبه هاي زياد وسبك معماري آن ، واقع شدن كيلومترصفردرآن است .تاريخ تعيين اين نقطه از اسپانيا به كيلومتر صفر به دوران حاكميت مسلمان ها برمي گردد. بهرحال تاكنون نيز مبناي محاسبه جاده هاي اسپانيا ، اين نقطه از شهر است .در كنار ميدان وروي زمين ، تابلويي كه روي آن كيلومتر صفرحك شده است نصب گرديده است .
پلازا د اسپانيا PLAZA DE ESPAÑA  :
اين مكان يكي ازميدان هاي معروف مادريد است كه چند آسمان خراش دركنارآن ديده مي شود و در وسط اين ميدان مجسمه دون كيشوت نصب گرديده است.
موزه هاي مهم مادريد ، آدرس و ساعات كار آنها :
1ـ موزه ال پرادو MUSEO DEL PRADO
آدرس : PASEO DEL PRADO
سه شنبه تا يكشنبه و تعطيلات از ساعت 9: 00 تا 19:00 - 24 تا 31 دسامبر از ساعت 9:00 تا 14:00
تعطيلات : دوشنبه ها ، اول ژانويه ، جمعه مقدس ، اول مي و 25 دسامبر.
2ـ موزه ملي مركز هنرهاي ملكه صوفيا MUSEO NACIONAL CENTRO DE ARTE REINA SOFIA
آدرس : SANTA ISABEL, 52
دوشنبه ها تا شنبه ها از ساعت 10:00 تا 21:00
يكشنبه ها : از ساعت 10:00 تا 14:00
سه شنبه ها : تعطيل
3ـ موزه موم MUSEO DE CERA
آدرس : PASEO DE RECOLETOS , 41
همه روزه از ساعت 10:00 تا 14:30 و از ساعت 16:30 تا 20:30
يكشنبه ها و تعطيلي ها از ساعت 10:00 تا 20:30
4ـ موزه ملي باستانشناسي MUSEO ARQUEOLÓGICO NACIONAL
آدرس : SERRANO , 13
از سه شنبه تا شنبه از ساعت 9:30 تا 20:30
يكشنبه ها و تعطيلي ها از ساعت 9:30 تا 14:30
دوشنبه ها تعطيل
و در ماههاي ژوئيه و اوت رأس ساعت 18:00 دربهاي موزه بسته مي شود.
5ـ موزه ارتش MUSEO DEL EJÉRCITO
آدرس: MÉNDEZ NUÑEZ , 1
سه شنبه تا يكشنبه از ساعت 10:00 تا 14:00
دوشنبه ها تعطيل مي باشد.
6ـ موزه آمريكا MUSEO DE AMÉRICA
آدرس: AVDA. DE LOS REYES CATÓLICOS
همه روزه از ساعت 10:00 تا 15:00 .
يكشنبه ها و تعطيلي ها از ساعت 10:00 تا 14:30
دوشنبه ها تعطيل مي باشد.
7ـ موزه دريانوردي MUSEO NAVAL
آدرس: PASEO DEL PRADO , 5
همه روزه از ساعت 10:30 تا 13:30
دوشنبه ها و روزهاي تعطيل ، بسته مي باشد
بـارســـــــــــلونا BARCELONA:
شهر بندري بارسلون دركرانه درياي مديترانه و در شمال شرقي اسپانيا قرار گرفته و مركز ايالت بارسلون و بزرگترين شهر صنعتي اسپانيا بشمار مي رود.
بارسلون را سردار بزرگ كارتاژي « هاميلكار باركا» بوجود آورد. در روزگار روميان و ويزيگوتها اهميت و اعتبار فراوان داشت. در سالهاي 96 و 98 هجري به تصرف مسلمين در آمد. چندي بعد از تصرف اعراب خارج شد. اما باز در سال 242 هجري قمري مسلمين اين منطقه را به تصرف خود در آوردند. اين شهر داراي آثار بسياري اززمانهاي قديم ، از دوران فرمانروائي اعراب ، روميان و فرانسويان بوده وتقريباٌ ترقي و پيشرفت آن از زمان اعراب شروع و تابه امروز ادامه يافته است .
مونومان عظيم كريستف كلمب EL MONUMENTO DE COLON
اين مونومان در نزديكي رامبلا خيابان معروف بارسلون قرار دارد و در بالاي ستون مجسمه كريستف كلمب كاشف قاره آمريكا به چشم مي خورد. اين مجسمه رو به دريا قرار دارد و كاشف آمريكا با دست آمريكا را نشان مي دهد. اين برج داراي آسانسوري است كه مسافرين را به بالاترين نقطه آن مي برد.
پارك مونجويش MONJUICH PARK
اين پارك يكي از چند پارك بسيار عالي و سرگرم كننده اروپا مي باشد كه در فصل تابستان هواخواهان بسياري دارد. پارك مونجويش در ناحيه مرتفعي در خارج از شهر قرار گرفته و منظره آن بهنگام شب و در زمانيكه تمام چراغهاي آن روشن است تماشائي است.
در مدت اقامت خود در بارسلون حتماٌ سري به اين پارك بزنيد و به ياد داشته باشيد بازديد خود را از درب ورودي آغاز نمائيد. زيرا در غير اين صورت از ديدن قسمتهاي زيادي از پارك محروم خواهيد ماند.
ميدان كاتالونيا PLAZA DE CATALUÑA
اين ميدان در مركز شهر قرار گرفته و مركز خريد بارسلون نيز محسوب مي شود. در اطراف اين ميدان فروشگاههاي بزرگ شهر قرار دارد و خيابانهاي اطراف آن نيز محل مناسبي براي جهانگردان مي باشد.
منظره اين ميدان در هنگام شب بسيار ديدني مي باشد.
اطراف بارسلون
مناطق ونواحي اطراف بارسلون بسيارديدني و زيبا است . «تاراگونا» كه يكي از بهترين شهرهاي توريستي اسپانياست در نزديكي اين شهر قرار دارد و ساحل معروف COSTA BRAVA كه پر از پلاژهاي عالي و گردشگاههاي با شكوه است از همين شهر آغاز مي شود.
 
والـنسيــــــــــــا VALENCIA :
والنسيا « تبسم اسپانيا » خوانده شده است. اين شهر دلگشا و با صفا با مردم خوشگذران و غريب نوازش ، استحقاق آن را دارد كه تبسم اسپانيا خوانده شود.والنسيا خصوصياتي دارد كه هيچيك از ساير شهرهاي اسپانيا ندارند ، بطور مثال لباس زنان آن كه HUERTA خوانده مي شود از زيباترين لباسهاي اسپانياست. غذاي خوشمزه آن مخصوصاٌ PAELLA در اسپانيا شهرت بخصوصي دارد. بزرگترين اعياد آن يعني FALLAS عيدي است كه همه اسپانيائي ها را به وجد و نشاط مي آورد. در اين عيد همه افراد به خيابانها مي آيند و به شادي و سرور مي پردازند.
از نظر موقعيت جغرافيايي هم والنسيا ، موقعيت بسيار جالبي دارد. از وسط اين شهررودخانه اي مي گذرد كه باعث حاصلخيزي زمينهاي اطراف مي شود ودر نتيجه مرغزارها و كوهستانهاي زيادي در اطرف شهر بچشم مي خورد.
گــــــــــــراناداGRANADA :
گرنادا (غرناطه) در نزديكي سلسله SIERRA NEVADA بنا شده كه بزرگترين قله كوههاي اسپانيا يعني MULHACEN روي آن قرار دارد و در ايامي كه اسپانيا در دست اعراب بود غرناطه مركز تمدن عرب در اروپا بشمار مي رفت. در ژانويه 1492 غرناطه بدست فرناندو افتاد و چند ماه بعد قرارداد معروف با كريستف كلمب براي عزيمت به خاور زمين از سمت باختر امضاء شد.

قصر الحمراء ALHAMBRA
از آثار تاريخي گرانادا ، قصر الحمراء مي باشد كه در قرون سيزدهم بدست محمد پنجم ساخته شده است.
قسمتهاي تماشايي اين قصر كه بنحو احسن از آن حفاظت مي شود عبارتند از:
1ـ حياط مورد يا PATIO DE LOS AERAYANES .
2ـ تالار سفراء يا SALA DE EMBAJADORES .
3ـ حياط شيرها يا EL PATIO DE LOS LEONES .
4ـ تالار دو خواهران SALA DE LAS DOS HERMANAS كه به احتمال قوي محل سكونت وحرمسراي امير در فصل زمستان بوده است.
قصر شارل دوم كه ساختمانش در سال 1526 شروع شد نيز در مجموعه الحمراء قرار دارد كه بنايش هرگز بپايان نرسيده است. در جنوب اين كاخ كلكمنتيساي سانتا ماريا SANTA MARIA قرار دارد.
GENERALIFE :
از جاهاي تماشائي ديگر ، كاخ تابستاني امراي عرب مي باشد كه در پشت الحمراء قرار دارد. در اين قسمت زيباترين پارك با سرو و فواره و درختان ديگر ديده مي شود.
كليساي گرانادا :
اين كليسا يادبود پيروزي اسپانيا بر اعراب است وازآثار ديدني ديگر گرانادا به شمار مي آيد و فرناندو و ايزابلا در اين كليسا مدفونند.
القصر يا ALCAZAR :
در نزديك كليسا كاخ فرناندو و ايزابلا قرار دارد و معروف به ALCAZAR مي باشد كه همان «القصر» عربي است و يادگار اعراب مي باشد. جاهاي تماشايي اين قصر ، حياط دوشيزگان ياPATIO DE LAS DONCELLAS ، تالار سفراء يا SALA DE EMBAJADORES و حياط عروسكها يا PATIO DE LAS MUÑECAS مي باشند.
حمام عربي يا BANUELO :
كمي دورتر از كليسا ، حمام عربي كه از بقاياي قرن يازدهم ميلادي است ، ديده مي شود.
محله آلبايسين ALBAICIN :
يكي از مكانهاي ديدني محله آلبايسين مي باشد كه در مقابل كاخ الحمراء قرار دارد و زماني نجباء و اشراف دربار الحمراء در آن مي زيسته اند.
 سويا SEVILLA :
سوييا در زماني كه اسپانيا بدست روميان اداره مي شد ، از اهميت ويژه اي برخوردار بود. ژول سزار آن را JULIA ROMULA خواند. بعدها سوييا پايتخت ويزگوت ها گرديد و در سال 712 ميلادي بدست اعراب افتاد.
از جاهاي ديدني سوييا مي توان به موارد زير اشاره نمود:
1ـ كليساي جامع سوييا LA CATEDRAL
2ـ كتابخانه كريستف كلمب LA BIBLOTECA DE COLON
3ـ مقبره كريستف كلمب كه در كليساي جامع واقع است.
4ـ مقبره مانولت ، گاو باز معروف اسپانيائي
5ـ حمامهاي عرب يا BAÑOS ARABES
6ـ موزه باستانشناسي و موزه نقاشي .
 
سانتياگو دِ كمپوستلا SANTIAGO DE COMPUSTELA :
شهرزيباي سانتياگو كمپوستلا بعد ازاورشليم ورم سومين شهر مهم مذهبي وزيارتي مسيحيان ، بشمار مي آيد. زيارت اين مكان از چهارگوشه اروپا به اين مكان از قرون وسطي آغاز شد . اين شهر داراي كليساهاي متعدد ويك فضاي معنوي وروحاني است.بسياري از مردم دهها كيلومتر را با پاي پياده به سوي اين شهر مي آيند تا حاجاتشان برآورده شود.
 
 
مـــــــــــالاگــا MALAGA :
مالاگا شهر هميشه بهار خوانده مي شود و جاهاي ديدني آن عبارتند از :
1ـ كليساي جامع يا كاتدرال مالاگا
2ـ دژي عربي بنام ALCAZACA
3ـ قلعه GIBRAL FARO كه يك دژ ويران است و در شرق شهر قرار دارد.
4ـ موزه هنرهاي زيبا يا MUSEO PROVINCIAL DE BELLAS ARTES .
لازم به ذكر است به غيرازشهرهاي مذكوردراسپانيا شهرهاي مهم ديگري نيزمانند تولدو ،كودوبا ،سانتاندر ، سگوبيا ، سويل وسانتاندروجود دارند كه داراي آثار وابنيه تاريخي ارزشمندي هستند وديدار ازآنها براي يك جهانگرد بسيار مفيد وجذاب خواهد بود .
جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
پرچم مقدس ایران

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سازمان فرهنگ و ارتباطات

شورای عالی ایرانیان خارج از کشور

امور فرهنگی ایرانیان خارج از کشور

مجله دنیای ایرانی

گسترش زبان فارسی

آموزش زبان فارسی ویژه کودکان

سايت آموزش زبان فارسي

شبکه جهانی جام جم

شبکه بین المللی تلویزیونی آی فیلم

رادیو ایران

میراث فرهنگی ایران

پیک دوستی
vote
این وب سایت در اطلاع رسانی برنامه های رایزنی چه اندلزه مفید است؟

خیلی زیاد (39%)

70

زیاد (17%)

30

کم (44%)

79


تعداد کل اراء :(179)
UsersStats
Visitorsofpage: 9580
Visitorsofday : 120
Visitorsofpage : 2275362
Onlinevisitors : 2
PageLoad : 1.1406