يکشنبه ٢٨ مهر ١٣٩٨

  

 
ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما|نقشه سايت|Español
Title
iran
ارگ بم - کرمان
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   
افزايش تعداد موزه هاي هنرهاي معاصر :(1)

در طول ده اخير تعداد موزه هاي هنرهاي معاصر در اسپانيا افزايش يافته است. در حال حاضر 10 موزه مختص به اين هنرها در اسپانيا فعاليت مي كنند كه آخرين آن موزه هنرهاي معاصر شهر وايادوليد مي باشد كه در ماه ژوئن افتتاح گرديد. جدا از اين موزه ها بايد بنياد ها و سالن ها و نمايشگاه هاي خصوصي را كه در آن آثار و هنرهاي معاصر به نمايش گذاشته مي شود اضافه نمود.
اولين موزه هنرهاي معاصر در شهر مادريد در سال 1986 افتتاح گرديد و بعد از آن موزه هنرهاي معاصر جزيره قناري در جزيره لاس پالماس در سال 1989 افتتاح شد. موزه شهر بارسلون در سال 1995 افتتاج شد.
مسئولين وزارت فرهنگ اعلام كردند كه در طول سالجاري قرار است دو موزه ديگر در شهرهاي ويگو و لئون مختص به هنرهاي معاصر افتتاح گردند كه از اين طريق تعداد موزه هاي هنرهاي معاصر (دولتي) در اسپانيا به 12 موزه افزايش خواهد يافت.
ناكامي دانشجويان در دانشگاه ها :(2)

در گزارشي كه در رابطه با ارزشيابي دانشگاه هاي اسپانيا تهيه شده و از سوي وزير آموزش و پروش اين كشور معرفي گرديد، آمده است كه 70 درصد از دانشجويان رشته هاي مهندسي تحصيلات خود را قبل از اتمام آن ترك مي كنند.
در اين گزارش آمده است كه در كل اسپانيا 24 درصد از دانشجوياني كه در رشته هاي كوتاه مدت (3 ساله) تحصيل مي كنند تحصيلات خود را قبل از اتمام ترك مي كنند. اين رقم در بين دانشجوياني كه در رشته هاي بلند مدت (5 و شش ساله) تحصيل مي كنند 30 درصد مي باشد. ازسوي ديگردانشجويان رشته هاي 3 ساله در بخش علوم بهداشت بيشترين موفقيت را در بين تمام دانشجويان در اسپانيا دارند. 78 درصد از اين دانشجويان موفق به اتمام تحصيلات خود مي شوند.
در رابطه با رشته هاي مهندسي فني (3 ساله) بايد گفت كه تنها 11 درصد از دانشجويان موفق مي شوند در طول 3 سال ، تحصيلات خود را به اتمام برسانند.
 
 
وضعيت دانش آموزان اسپانيائي :(3)

بر اساس گزارش وزارت آموزش و پرورش اسپانيا در رابطه با دوره تحصيلي 1999-1998 ، 8/35 درصد از دانش آموزان مادريدي مردود شده و سال تحصيلي را مجدداً تكرار كرده اند كه 9/40 درصد را پسران و 5/30 درصد را دختران تشكيل مي دهند.
بر اساس اين آمار مادريد با 3/35 درصد از ميانگين متوسط سطح كشور بالاتر قرار مي گيرد. در منطقه مادريد بيشترين تعداد دانش آموزاني كه سال تحصيلي را تكرار كرده اند در دوره سوم ESO (اول نظري) بوده اند كه 64/18 درصد را تشكيل مي دهند. بعد از آن دانش آموزان دوره چهارم ESO با 3/14 درصد قرار دارند.
بنا به اظهارات مدير يكي از دبيرستانهاي مادريد، درصد شكست تحصيلي دانش آموزان در جنوب استان مادريد به مراتب بيشتر از بخش شمال مي باشد. بنا به اظهارات وي خانواده هاي دانش آموزان بطور كلي خيلي اميدواري ندارند و سطح تحكم شان به بچه ها در زمينه درس خواندن بسيار ناچيز و پائين است.
بر اساس گزارشها ي واصله در مادريد 1549 شاگرد مدرسه اي هيچوقت در كلاس ها حاضر نمي شوند. تعداد كل دانش آموزاني كه بطورمرتب به كلاس مي روند 280000 نفر مي باشد. در حال حاضر كميسيون هاي غيبت تشكيل شده است كه در آن شهرداري هاي مناطق و بخش امور آموزشي در آنها شركت دارند. از جانب ديگر بايد اشاره نمود كه 5/39 درصد از غايبين (613 نفر) از نژاد كولي مي باشند و فرزندان مهاجرين خصوصاً مراكشي ها، دومنيكن ها، كلمبيائي ها و ونزوئلائي ها 4/9 درصد اين گروه ها را تشكيل مي دهند. بنا به اظهارات يكي از مسئولين سوسياليست، درصد غيبت در جمع دختران مسلمان يا كولي ها يا هر جمعيت ديگري كه براي زنان تبعيض قائل مي شوند و دخترانشان را در سن 13 سالگي مجبور به ترك تحصيل مي كنندبه 65 و حتي 70 درصد مي رسد.
 
سايت فرهنگي اتحاديه اروپائي :(4)

كميسر اروپائي در امور آموزش و فرهنگ خانم ويويان ردينگ گفت وزراي فرهنگ كشورهاي اتحاديه اروپائي كه در شهر سالامانكاي اسپانيا در جلسه اي غير رسمي گردهم آمده اند ايجاد يك سايت اينترنتي كه به سياست هاي فرهنگي اتحاديه اروپائي اختصاص داشته باشد را تصويب كردند.نامبرده گفت از اين طريق برنامه هاي فرهنگي و اطلاعات فرهنگي مربوط به كشورهاي اتحاديه اروپائي در يك سايت در اختيار علاقمندان و افراد حرفه اي قرار خواهد گرفت.
در اين سايت مي توان مقررات، همكاري ها، روابط بين الملل و غيره را در كشورهاي اتحاديه اروپائي يافت. تشكيل اين سايت به درخواست سازمان هاي فرهنگي اروپائي انجام مي گيرد. و با اين عمل مي خواهند اهميت خاصي به سياست هاي فرهنگي در اتحاديه اروپائي دهند. در ساخت اين سايت وزارت فرهنگ پانزده كشور اتحاديه و سازمان هاي فرهنگي اروپائي فعاليت خواهند كرد. اين سايت ، رفرنسي اروپائي براي اطلاعات فرهنگي در اروپا خواهد بود.
اين سايت به پنج زبان اسپانيائي، آلماني، انگليسي، فرانسوي و ايتاليائي خواهد بود و در بخش EUROPA سايت كميسيون اروپائي جاي دارد.
 كامپيوتر و اينترنت در مدارس اسپانيا :(5)
 دولت اسپانيا اخيراً پروژه اي را تصويب كرده است كه طبق آن در سال 2005 در مدارس اسپانيا حداقل يك كامپيوتر با خط اينترنت براي هر 12 دانش آموز وجود خواهد داشت. در حال حاضر براي هر 33 دانش آموز يك كامپيوتر با خط اينترنت وجود دارد.
خوزه ماريا آسنار، نخست وزير اسپانيا در همين رابطه گفت دولت در نظر دارد در طول سالهاي آينده 150 هزار كامپيوتر جديد در 17500 مدرسه دولتي كشور مستقر كند.
اين پروژه بر 4/5 ميليون دانش آموز در دوره هاي تحصيلي مختلف اثر خواهد گذاشت و بودجه آن تا سال 2005 ميلادي 272 ميليون يورو مشخص شده است. 136 ميليون يورو آن را قرار است وزارت آموزش و پرورش تامين كند و مابقي را دولت هاي خودمختار.
از سوي ديگر سخنگوي حزب سوسياليست در امور آموزشي از دولت خواست كه مسئله آموزش فن آوري هاي نوين را جدي تلقي كند و قول سرخرمن ندهد. زيرا اين ارقام خارج از بودجه دولتي مي باشد.نامبرده افزود كه دولت در پروژه سال 2001 در همين مورد از 8/50 ميليون يوروئي كه قرار بود در اين بخش هزينه كند تنها 15 درصد آن را پرداخت كرده است
(1) لاوانگوارديا مورخ 1 ژوئن 2002.(2) ال پريوديكو مورخ 6 فوريه 2002.(3) ال پائيس مورخ 20 فوريه 2002.(4) إل موندو مورخ 19 مارس 2002.(5) ال پريوديكو مورخ 16 آوريل 2002.   * منبع :
جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
پرچم مقدس ایران

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سازمان فرهنگ و ارتباطات

شورای عالی ایرانیان خارج از کشور

امور فرهنگی ایرانیان خارج از کشور

مجله دنیای ایرانی

گسترش زبان فارسی

آموزش زبان فارسی ویژه کودکان

سايت آموزش زبان فارسي

شبکه جهانی جام جم

شبکه بین المللی تلویزیونی آی فیلم

رادیو ایران

میراث فرهنگی ایران

پیک دوستی
vote
این وب سایت در اطلاع رسانی برنامه های رایزنی چه اندلزه مفید است؟

خیلی زیاد (39%)

70

زیاد (17%)

30

کم (44%)

79


تعداد کل اراء :(179)
UsersStats
Visitorsofpage: 4138
Visitorsofday : 128
Visitorsofpage : 2275370
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 0.9219