چهارشنبه ٢٤ مهر ١٣٩٨

  

 
ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما|نقشه سايت|Español
Title
iran
تخت جمشید
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

مصاحبه رادیویی در خصوص" آثار تاریخی موزه فرهنگ و تمدن ایران و نفوذ این تمدن در پیشرفت فرهنگ جهان"

 

مصاحبه رادیویی در محل سالن موزه باستان شناسی شهر آلیکانته در تاریخ 14/2/98 با حضورجمعیت زیادی از علاقه مندان به فرهنگ و هنر ایران آغاز شد. در ابتدا مجری برنامه توضیحاتی در خصوص اهمیت نمایشگاه فرهنگ و تمدن ایران دادند و ضمن معرفی نماینده فرهنگی ج.ا.ایران به جمعیت حاضر از سرپرست رایزنی فرهنگی در خصوص اهمیت موزه و نقش فرهنگ و تمدن ایران در پیشرفت جهان سوال نمودند. سرپرست رایزنی فرهنگی در ابتدا از دست اندرکاران برپایی موزه تشکر و قدردانی کردند و به روابط 400 ساله ایران و اسپانیا اشاره داشتند و گفتند، نخستین سفیر اسپانیا  در ایران در زمان "انریک سوم "پادشاه اسپانیا  به سرپرستی کلاویخو در سال 1403 میلادی در زمان شاه عباس به ایران آمدند.  و پس از آن گروههای مذهبی و کشیشان "آگوستینی" برای تبلیغ دین مسیحیت به ایران سفر کردند و در شهرهای اصفهان شیراز و جلفا اجاز ساخت کلیسا گرفتند .

در ادامه در پاسخ به این سوال که نقش تمدن ایران در پیشرفت جهان چه بوده است؟ سرپرست رایزنی گفتند، آثار به نمایش در آمده از فرهنگ و تمدن ایران زمین در این نمایشگاه که قدمتی 7 الی 10هزار ساله دارد خود گواه بر این ادعاست، ایران زمین وارث دو تمدن ایرانی و اسلامی است، فرهنگ و تمدنی که همواره تمدن ساز بوده وتاثیرات آن تا هم اکنون در جهان ماندگار است. سرزمین ایران در طب، ابوعلی سینا در ریاضی و جبر (لگارتیم) خیام، در شیمی محمد ابن زکریای رازی کاشف الکل، اولین ها در اکتشافات و اختراعات مانند، اولین درکشف فلز مس، اولین در پست و چاپار، اولین درریسندگی و نخ، اولین در ساخت پادگان سربازی و ارتش سواره نظام به نام" سام ایرانی"،  اولین درسازمان املاک ، وزارت راه و آب، ضرب سکه، دستور حفر کانال سوئز در مصر ، کشف شیشه و آبگینه، انتقال بازی شطرنج از هند به ایران و از ایران به سایر نقاط جهان، موسیقی زریاب ایرانی، انتقال صنعت کاغذ سازی از سمرقند به خراسان و سپس به ری و از ری به بغداد و از بغداد به شام و شمال آفریقا و مصر و از آنجا به جنوب اسپانیا و به روستای "شاتیوا" که هم اکنون در اطراف شهر آلیکانته قرار دارد و... بوده است.

  در ادامه آقای جوزف آلبرت مدیر موزه آلیکانته در جواب سوال مجری در خصوص فرایند برگزاری موزه" ایران مهد تمدن ها"  در موزه آلیکانته چگونه بوده است؟  گفتند، پس از اعلام موافقت مسئولان موزه ایران  برای برگزاری آثار تاریخی ایران در موزه باستان شناسی آلیکانته، سفارت ایران در مادرید و نیز سفارت اسپانیا همکاری خوب و شایسته ای کردند تا توانستیم این موزه را در اینجا برگزار کنیم و از این بابت از آن هاتشکر می کنیم، و در حال حاضر بدنبال مقدمات برگزاری موزه اسپانیا در ایران هستیم. در ادامه محمدی سر پرست رایزنی فرهنگی به اولین منشور حقوق بشر در کتبیه استوانه ای کورش دوم که در آن حقوق بشر و خانواده نوشته شده است اشاره کردند. محمدی در پاسخ به سوال مجری برنامه رادیویی در خصوص دیدن آثار موزه ای چه فایده و ثمری برای مردم دارد؟ گفتند، بازدید از موزه ها سبب آشنایی و شناخت هرچه بیشتر مردم از فرهنگ و تمدن یکدیگر و اینکه در گذشته چگونه زندگی می کردند می شود و زمینه ارتباطات میان مردم یک کشور با سایر کشورها را فراهم می آورد ،در نهایت  منجر به دوستی، محبت و صلح خواهد شد.

این مصاحبه رادیویی  راس ساعت 19شروع و در ساعت 15/19دقیقه به پایان رسید. گفتنی است سالن برگزاری این مصاحبه شاهد حضور انبوه علاقه مندان به فرهنگ بود و سخنرانی سرپرست رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران با استقبال و تشویق گسترده حضار مواجه شد.

 


١٧:٤٨ - 1398/02/16    /    شماره : ٧٢٩٧٦٤    /    تعداد نمایش : ١٣٩جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
پرچم مقدس ایران

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سازمان فرهنگ و ارتباطات

شورای عالی ایرانیان خارج از کشور

امور فرهنگی ایرانیان خارج از کشور

مجله دنیای ایرانی

گسترش زبان فارسی

آموزش زبان فارسی ویژه کودکان

سايت آموزش زبان فارسي

شبکه جهانی جام جم

شبکه بین المللی تلویزیونی آی فیلم

رادیو ایران

میراث فرهنگی ایران

پیک دوستی
vote
این وب سایت در اطلاع رسانی برنامه های رایزنی چه اندلزه مفید است؟

خیلی زیاد (39%)

70

زیاد (17%)

30

کم (44%)

79


تعداد کل اراء :(179)
UsersStats
Visitorsofpage: 645300
Visitorsofday : 79
Visitorsofpage : 2274928
Onlinevisitors : 2
PageLoad : 1.0781