چهارشنبه ٢٤ مهر ١٣٩٨

  

 
ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما|نقشه سايت|Español
Title
iran
تخت جمشید
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

گزارش افتتاح نمایشگاه "ایران مهد تمدن "در موزه باستان شناسی آلیکانته

 

روز پنجشنبه مورخه 23 اسفند 97 مصادف با 14 مارس میلادی نمایشگاه آثار تاریخی و فرهنگی ایران با عنوان "ایران مهد تمدن " با حضور جمعی از مسئولان  فرهنگی و سیاسی ایران و اسپانیا ،خبرگزاریهای اسپانیایی و اعزامی از ایران و جمعی از علاقه مندان به تاریخ و فرهنگ در موزه باستان شناسی آلیکانته افتتاح کردید.

 در آغاز آقای" خوزه آلبرت کورتس "مدیر موزه باستان شناسی ضمن خوش آمد گویی به هیات ایرانی و موزه باستان شناسی ملی ایران در خصوص برگزاری آثار تاریخی در موزه شهر آلیکانته گفتند: ما تلاش زیادی برای برپایی این موزه با هماهنگی موزه ملی ایران و سفارت ایران در اسپانیا انجام دادیم تا بتوانیم این نمایشگاه فرهنگی و تاریخی را داشته باشیم از اینکه آثار باستانی ایران در این موزه به نمایش گذاشته می شود خوشحالیم و تشکر می نماییم.

اولین سخنران در این نشست آقای" مانوئل اولسینا" مدیر فنی موزه  باستان شناسی آلیکانته بودند که ضمن تشکر از دست اندرکاران موزه تاکید داشتند ما نیز باید کاری مشابه در ایران انجام دهیم. در ادامه افزودند ،آثار موزه ایران مهد تمدن شامل ادوار مختلف تاریخی از قبل ازمیلاد مسیح (ع)، هخامنشیان، پارت ها، ساسانیان تا دوره صفویان را در بر می گیرد. همچنین ایشان به پرپایی نمایش جانبی آثار روابط تاریخی و فرهنگی دردوران صفویه شاه عباس که همزمان با دوران پادشاهی فلیپ سوم بود توسط پروفسور کوتیاس  اشاره داشتند. در ادامه آقای مانوئل گفتند: همزیستی فرهنگی ارزش والایی دارد.

آقای "هری توپان رویس"  مدیرموزه درنت هلند در این نشست گفتند: حدود 7 سال است که با موزه باستان شناسی آلیکانته همکاری دارم و از حدود دو سال قبل در خصوص برگزاری نمایشگاه با هم هماهنگ شدیم . در سال گذشته ما کنفرانسی را در رابطه با تمدن ایران بر گزار کردیم همکاری با موزه ملی ایران را دنبال می کنیم و از آقای نوکنده رئیس موزه باستان شناسی ملی ایران تشکر می کنم.  

آقای" نوکنده" رئیس موزه باستان شناسی ملی ایران سخنران بعدی بودند در ابتدا ایشان از مسئولان موزه و همکاران ایرانی سفارت ج.ا.ایران در مادرید برای کمک به برگزاری این رویداد فرهنگی تشکر و قدر دانی کردند و در ادامه گفتند: در بین موزه ها "موزه باستان شناسی ملی ایران"  همواره نقش پر رنگ تر و جذاب تری داشته است.

در این نمایشگاه 196 اثر تاریخی از 60 محوطه باستان شناسی به نمایش گذاشته شده است که تصویری از فرهنگ و هنر ایران را به نمایش می گذارد. از دوران پارینه سنگی تا دوران صفوی، بویژه غار رشی در استان گیلان که قدمت آن به 200 هزار سال قبل می رسد. آثار این موزه حاصل کاوشهای علمی، باستان شناسی از چغازنبیل، تخت جمشید و سایر محوطه های باستانی ایران است که شهرت جهانی دارند و به ثبت یونسکو رسیده اند این نمایشگاه تلاش دارد حلقه ارتباط بین شرق و غرب را برای بشریت بر قرار کند .برگزاری دوسویه آثار موزه ای ایران و اسپانیا تحکیم روابط و زمینه گفتگوی فرهنگی را فراهم خواهد آورد،امیدواریم شاهد برپایی نمایشگاه آثار تاریخی-فرهنگی کشور اسپانیا را در" ماه اکتبر" سال آینده در موزه باستان شناسی ملی در ایران باشیم.

جناب آقای" قشقاوی" سفیر محترم ج.ا.ایران در اسپانیا سخنرانی خود با جمله "بنام خالق زیبایی و تمدنها" آغاز نمودند و گفتند: حدود چهار ماه است در این کشور سفیر شده ام و در هنگام تقدیم استوارنامه خود به فلیپ ششم پادشاه اسپانیا سخن از چهارصد سال روابط دیپلماتیک ایران و اسپانیا را مطرح نمودم و ایشان ابراز  خرسندی نمودند.

آقای قشقاوی در ادامه این نشست مطبوعاتی گفتند: یکی از آثار مهم و گرانقدر در این موزه در معرض دید عموم قرا گرفته است  کتاب مقدس ما مسلمانان قرآن می باشد که قدمتی چهارصد ساله دارد. در ادامه آقای قشفاوی از تسهیل صدورروادید برای گردشگران خارجی در فرودگاههای ایران خبر دادند و اظهار امیدواری کردند که خط پروازی مستقیم تهران-مادرید برقرار گردد. آقای قشقاوی از رونمایی  لغت نامه هیسپانیا-پرسا در آینده خبر دادند و اظهار امیدواری نمود ندکه بتوانند رونمایی کتاب یاد شده را در همین موزه انجام دهند.

سخنران بعدی آقای "سزار آئوگوستو آسنسیو" معاون رئیس مجمع استانی در امور فرهنگی و آموزشی بودند. در ابتدا سخنرانی خود از همکاریهای موزه ملی ایران باستان و سفارت جمهوری اسلامی ایران و آقای اسماعیلی رایزن اسبق ج.ا.ایران در اسپانیا بدلیل برقراری اولین تماس ها و دیدارها از مسئولین آلیکانته در خصوص توافقات اولیه برگزاری موزه تشکر نمودند. ایشان اضافه نمودند که آقای دکتر کارگر اشاره بر این داشتند: از میان یک میلیون محوطه باستانی که در ایران وجود دارد تنها 196 قطعه از این آثار به آلیکانته منتقل شده است ولی من مطمئن هستم که ظرفیت ایران بیش ازاین است. ایشان در خصوص موزه باستان شناسی آلیکانته گفتند: که در سال 2004 این موزه به عنوان بهترین موزه در اروپا انتخاب شده و در سال 2009 نشان فرهنگی ایالت والنسیا را دریافت نموده است. در سال 2019 "میراث بشریت اتحادیه اروپا" را کسب نموده است.

نامبرده در پایان سخنرانی خود اظهار امیدواری  کرد، شاهد برگزاری سایر فعالیت های فرهنگی ج.ا.ایران در آلیکانته باشند.

ضمنا در حاشیه نشست فوق آقای قشقاوی سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران طی دیدار با رئیس مجمع استانی والنسیا آقای سزار سانچز پرره، دیدار و ملاقات داشتند که در طی این دیدار پس از تعارفات اولیه آقای سانچز گفتند : فرهنگ در مجموعه استانی ما محور اصلی فعالیت ها و از جمله فعالیت سیاسی مااست. ما معتقدیم که فرهنگ می تواند انسان ساز باشد و جامعه ای خوب بسازد. در سالهای اخیر تاکید ویژه ای بر کارهای فرهنگی داشته ایم. موزه باستان شناسی آلیکانته از مفاخر فرهنگی کشور اسپانیا بوده و بهترین در میان موزه های باستان شناسی اروپا انتخاب شده است ،

 بطوریکه درگذشته نمایشگاه های متعدی از تمدنها مانند" تمدن مایا "در این موزه برگزار کردیده است.  نامبرده اضافه نمود زمانیکه ایده برگزاری نمایشگاه آثار تاریخی ایران مطرح شد همگی هیجان زده شدیم و با توجه به اینکه ایران دارای اعتبار بین المللی و جهانی می باشد بر آن شدیم که این نمایشگاه بزرگ در اینجا برگزار شود و امیدواری بتوانیم بنحو شایسته ای نمایشگاه را آغاز نموده و به پایان برسانیم

آقای "قشقاوی "سفیر جمهوری اسلامی ایران نیز ضمن تشکر و قدردانی گفتند: ما هم امیدواریم این نمایشگاه بیشترین بازدید کننده را داشته باشد. یکی از ایرانیان هنرمند مقیم شهر آلیکانته (آقای کریمی) اعلام آمادگی نموده اند آثار قلم زنی خود را بصورت رایگان در حاشیه این موزه به نمایش بگذارد. در ادامه آقای قشقاوی گفتند: موزه ایران در نیویورک بعنوان اولین برنده اسکار موزه های جهان انتخاب شده است.

در پایان آقای قشقاوی اعلام کردندکه قرار است یک گروه موسیقی سنتی ایرانی بنام "سروش مولانا" که به منظور جشن نوروز به اسپانیا سفرمی کنند، در تاریخ 7/1/98 مصادف یا 27 مارس میلادی در سالن موزه باستان شناسی آلیکانته اجرا موسیقی داشته باشند و همکان را به این مراسم دعوت کردند.

 

 


١٧:٢٢ - 1397/12/24    /    شماره : ٧٢٥٣٠٧    /    تعداد نمایش : ١٩٣جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
پرچم مقدس ایران

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سازمان فرهنگ و ارتباطات

شورای عالی ایرانیان خارج از کشور

امور فرهنگی ایرانیان خارج از کشور

مجله دنیای ایرانی

گسترش زبان فارسی

آموزش زبان فارسی ویژه کودکان

سايت آموزش زبان فارسي

شبکه جهانی جام جم

شبکه بین المللی تلویزیونی آی فیلم

رادیو ایران

میراث فرهنگی ایران

پیک دوستی
vote
این وب سایت در اطلاع رسانی برنامه های رایزنی چه اندلزه مفید است؟

خیلی زیاد (39%)

70

زیاد (17%)

30

کم (44%)

79


تعداد کل اراء :(179)
UsersStats
Visitorsofpage: 645302
Visitorsofday : 82
Visitorsofpage : 2274931
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 1.1094