چهارشنبه ٢٤ مهر ١٣٩٨

  

 
ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما|نقشه سايت|Español
Title
iran
0
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

معرفی کتاب «شناختن ایران» اثر خانم پاتریسیا آلمارسگی

 

کتاب «شناختن ایران»، مجموعه ای است از مقالات، روایت ها و سفرنامه هایی که پاتریسیا آلمارسگی در جریان سه سفرش به ایران به رشته تحریر درآورده است. اولین سفر او مربوط است به سال 2005 که به تنهایی و به مدت سه هفته به ایران یا همانگونه که در کتاب اشاره می کند «پرسیای باستان» آمد. سفر دوم او در سال 2014 انجام شد که بیشتر زمان آن در جزیره هرمز گذشت و سفر سوم او در سال 2017 انجام گرفت. او به شهر شیراز علاقه ویژه ای دارد و در سفر های کوتاه ترش به ایران، عمدتا در این شهر اقامت داشته است.

گزارش او از دیده ها و تجربه هایش متفاوت است و این تفاوت را حتی در میان خود روایت های کتاب هم می توان یافت.هر بار و در هرکدام از سفرها، ایران چهره سیاسی، اجتماعی و فرهنگی تازه ای را به نگارنده نشان داده است و او نیز کوشیده تا این تفاوت ها و تغییرات جامعه ایرانی را در اثر خود بازتاب دهد.

کتاب شناختن ایران، اگرچه روایت شخصی نویسنده از مشاهداتش در ایران است، اما با لحن و ادبیاتی هنرمندانه نوشته شده و از جنس ادبیات است. او به خوبی می داند که خواننده اش لزوما به دنبال یافتن اطلاعاتی درباره ایران نیست، چرا که این کار را به راحتی و با مراجعه به منابع حاضر و آماده می تواند انجام دهد. همین است که او اساس متن هایش را بر بازنویسی ها مکرر قرار داده و همانطور که شگفتی هایش را از دیدن باغ ها، مناظر طبیعی، شهرهای زیبا و کویرهای پهناور نوشته، کوشیده تا ادبیات خلق کند و به همین سبب گاه جمله هایش به شعر نزدیک می شوند: «آن نخستین کسی که اناری را از وسط باز کرد و به درون آن چشم دوخت، چه حسی داشته است؟».

هرچه از متن های ابتدایی فاصله می گیریم و به اواسط کتاب نزدیک می شویم، نوشته های خانم آلمارسگی وجه درونگرایانه تری پیدا می کنند و شخصی تر می شوند. انگار که به تدریج از نگاه کلان و جامعه شناسانه، به سمت کشف و شهودی در درون خود برای یافتن پاسخ به پرسش هایی بنیادین باشد.

کتاب شامل سه بخش عمده است. در بخش اول نویسنده نگاهی کلان و توصیفی نسبت به وضعیت سیاسی اجتماعی کشورمان در سال های اخیر دارد. در این بخش عنوان هایی چون «ایران آن چیزی نیست که پیشتر بود»، یا « و در ایران چه می گذرد؟» به چشم می خورد. در بخش دوم نویسنده به سراغ سفر اولش به ایران می رود . در این بخش عنوان نوشته ها جزئی تر و دقیق تر می شوند. «کتابخانه ها» ، « ایران بهشت است» و «از خیام خوشم نمی آید» برخی از این عناوین هستند. سرانجام در بخش سوم که شرحی است بر سفر دومش به ایران، او از جزیره هرمز می نویسد که توجهش را بسیار جلب کرده است.

کتاب شناختن ایران در سال 2018  و توسط انتشارات فورکولا منتشر شده است و 160 صفحه دارد. کتاب در اسپانیا  14.50 یورو قیمت گذاری شده است.

 

 


١٢:٣٨ - 1397/12/13    /    شماره : ٧٢٤٦٣٧    /    تعداد نمایش : ١٦٤جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
پرچم مقدس ایران

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سازمان فرهنگ و ارتباطات

شورای عالی ایرانیان خارج از کشور

امور فرهنگی ایرانیان خارج از کشور

مجله دنیای ایرانی

گسترش زبان فارسی

آموزش زبان فارسی ویژه کودکان

سايت آموزش زبان فارسي

شبکه جهانی جام جم

شبکه بین المللی تلویزیونی آی فیلم

رادیو ایران

میراث فرهنگی ایران

پیک دوستی
vote
این وب سایت در اطلاع رسانی برنامه های رایزنی چه اندلزه مفید است؟

خیلی زیاد (39%)

70

زیاد (17%)

30

کم (44%)

79


تعداد کل اراء :(179)
UsersStats
Visitorsofpage: 645280
Visitorsofday : 46
Visitorsofpage : 2274895
Onlinevisitors : 8
PageLoad : 1.1406