چهارشنبه ٢٤ مهر ١٣٩٨

  

 
ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما|نقشه سايت|Español
Title
iran
میدان آزادی/تهران
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

گزارش برگزاری جشن شب یلدا در مادرید

 

به همت رایزنی فرهنگی‌ سفارت جمهوری اسلامی ایران و با حضورجمع کثیری از ایرانیان مقیم، علاقمندان اسپانیایی، حسن قشقاوی سفیر جدید کشورمان و ادواردو لوپز بوسکتس سفیر اسپانیا در ایران و اسماعیلی رایزن فرهنگی، جشن آیین سنتی شب یلدا در مرکز فرهنگی‌ سانچینارو مادرید برگزار شد.

در این مراسم که ایرانیان مقیم افزون بر اسپانیایی های علاقمند به فرهنگ ایران حضور فوق العاده ای داشتند، در ابتدا  پس از نواخته شدن سرود جمهوری اسلامی ایران، علیرضا اسماعیلی رایزن فرهنگی‌ جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا طی‌ سخنانی ضمن خیر مقدم به حضار، به موضوع هموطنان ایرانی و توجه جدی به مسائل ایرانیان و ارتباط با آنها به عنوان سیاست های اصولی جمهوری اسلامی ایران اشاره نمود.

وی اظهار امیدواری کرد که شاهد دوره شکوفایی و گسترش بیشتر ارتباطات با هموطنان ایرانی و رسیدگی به مسائل آنان باشیم.

اسماعیلی با اشاره به اینکه شب یلدا، نشانی‌ از آیین سنتی ایرانی توجه به خانواده ، احترام به بزرگتر ها و از همه مهمتر ، توجه به خویشان دارد، تصریح نمود که ما هموطنان ایرانی، همگی‌ خویشان هم هستیم.

در ادامه، حسن قشقاوی سفیر ایران در اسپانیا در سخنان خود به شناخت علوم گاه شماری و جغرافیایی در دوران باستان پرداخته و گفت: هزاران سال است که جشن شب چله در خانه ایرانیان برگزار می‌ شود.

وی با اشاره به اشعار سنایی غزنوی شاعر قرن ششم ، یلدا را نوعی کریسمس و تولد عیسی نامید.

سفیر کشورمان همچنین خاطرنشان ساخت که یکی‌ از آیین های شب یلدا در ایران، تفال با دیوان حافظ است و مردم دیوان اشعار لسان الغیب را با نیت بهروزی و شادکامی می‌ گشایند و فال دل خویش را از او طلب می‌ کنند.

قشقاوی با اشاره به اینکه مردم، تا پاسی از شب را بیدار هستند تا که شاهد ظهور آفتاب و طلوع خورشید باشند،  به این خاطر که ظلمات برود و نور بیاید و این فلسفه اصلی‌ یلدا می‌ باشد.

ادواردو لوپز بوسکتز سفیر اسپانیا در ایران نیز طی‌ سخنانی، با تشریح تجربیات خود از آیین ها و جشن های سنتی ایرانی در ایران ، شب یلدا را شب ابراز همدردی، همدلی، همبستگی‌ و دوستی‌ نامید و بر لذت بردن از معنای واقعی‌ این جشن و قدرت رنگارنگی محصولاتی که در این شب بر سر سفره چیده می‌ شود، تاکید کرد.

پس از آن، گروه موسیقی‌ سنتی کیش مهر متشکل از احمد یزدانفر نوازنده کمانچه، حامد زمانیان نوازنده تار، مهدی عمادنیا نوازنده عود و نی انبان از آبادان، مهرداد روشن پور نوازنده تنبک، اشکان جعفری نوازنده سنتور و حمید هادی که خوانندگی و سرپرستی گروه را بر عهده داشت، قطعاتی از موسیقی‌ سنتی استانهای گوناگون ایران را نواختند که با استقبال فراوان ایرانیان و اسپانیایی ها روبرو شد. پایان بخش برنامه اجرای سرود ای ایران توسط دانش آموزان با همکاری گروه موسیقی کیش مهر بود که شرکت کنندگان با شوق، به احترام کشورمان ایستاده و این سرود را با گروه قرائت کردند.

شایان ذکر است نمونه بسیار زیبا و دیدنی‌ از چیدمان سفره یلدا همراه با تزئینات که نشان دهنده ذوق و سلیقه  همسران دیپلمات های سفارت کشورمان بود چیده و به نمایش گذاشته شد که حضار با گرفتن عکس های بسیاری با آن ، خاطره شیرینی‌ را از این شب با خود به ارمغان بردند.

در پایان بسته فال حافظ به یکایک حاضرین ارائه گردید و از مهمانان با تنقلات، آجیل و میوه شب یلدا همراه با شام ایرانی، پذیرایی به عمل آمد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


١٣:١٧ - 1397/10/07    /    شماره : ٧٢٠٧٤٩    /    تعداد نمایش : ٢٦٣جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
پرچم مقدس ایران

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سازمان فرهنگ و ارتباطات

شورای عالی ایرانیان خارج از کشور

امور فرهنگی ایرانیان خارج از کشور

مجله دنیای ایرانی

گسترش زبان فارسی

آموزش زبان فارسی ویژه کودکان

سايت آموزش زبان فارسي

شبکه جهانی جام جم

شبکه بین المللی تلویزیونی آی فیلم

رادیو ایران

میراث فرهنگی ایران

پیک دوستی
vote
این وب سایت در اطلاع رسانی برنامه های رایزنی چه اندلزه مفید است؟

خیلی زیاد (39%)

70

زیاد (17%)

30

کم (44%)

79


تعداد کل اراء :(179)
UsersStats
Visitorsofpage: 645311
Visitorsofday : 92
Visitorsofpage : 2274941
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 1.5625