يکشنبه ٢٨ مهر ١٣٩٨

  

 
ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما|نقشه سايت|Español
Title
iran
6
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

هشتمين كنگره بين‌المللي انجمن ايران‌شناسان اسپانيا در تهران افتتاح شد

رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي گفت: روابط فرهنگي ايران و اسپانيا بر ستون ادبيات استوار است و هر دو كشور از پشتوانه‌اي قوي در اين باره برخوردارند و همين فرصتي را ايجاد كرده تا روابط فرهنگي خود را توسعه بخشند.

به گزارش روابط عمومي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، آيين افتتاحيه هشتمين كنگره بين‌المللي انجمن ايران‌شناسان اسپانيا (نخستين دور اين كنگره در ايران)، پيش از ظهر امروز 13 آبان در سالن همايش‌هاي مركز كتابخانه و اسناد دانشگاه تهران افتتاح شد.

جمعي از شخصيت‌هاي فرهنگي و دانشگاهي از كشورمان و ايران‌شناساني از كشور اسپانيا به همراه سفراي اسپانيا و اكوادور در تهران و نيز استادان و دانشجويان رشته‌هاي مطالعات بين‌الملل، زبان و ادبيات فارسي و ايران‌شناسي، از جمله حاضران در اين آيين بودند.

ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در سخنراني خود در اين آيين با ابراز خرسندي از گسترش فعاليت‌هاي ايران‌شناسي در اسپانيا و قدرداني از تلاش‌هاي ايران‌شناسان اين كشور، گفت: ايرانيان در كنار همه موهباتي كه داشته‌اند، از اين موهبت بي‌بهره بودند كه ايران‌شناسان خارجي، ايران را در يك منظومه تحليل كرده و بشناسند.

وي افزود: در مطالعات ايران‌شناسي، هميشه ايران‌شناسي در يك نقطه خاصي معطوف شده است. گاه جنبه ادبيات ايران مورد توجه بوده و گاه موضوع تمدني ايران براي ايران‌شناسان جذبه داشته است؛ اما شناخت آنگاه كامل مي‌شود كه همه جنبه‌هاي يك موضوع به يك اندازه مورد توجه قرار بگيرد و در اين صورت تحليل صحيح‌تري اتفاق مي‌افتد.

ابراهيمي‌تركمان سپس با گفتن اينكه ايران‌شناسان امروز بيش از شناخت نقطه‌اي نياز به شناخت منظومه‌اي دارند، تأكيد كرد: تصميمات امروز دولت ايالات متحده آمريكا عليه ايران هم برآمده از همان شناخت نقطه‌اي از اين كشور است.

وي همچنين با بيان اينكه شناخت صحيح به معرفت منجر مي‌شود، افزود: اگر ايران‌شناساني در همه جنبه‌هاي ايران اتفاق بيفتد، آنگاه معرفت به ايران يعني شناخت علمي و واقعي و همه‌جانبه از ايران ايجاد مي‌شود كه موجب گسترش تعاملات گسترده در حوزه‌هاي مختلف خواهد شد. معتقدم؛ ايران‌شناسي پس از معرفت به ايران به هسته‌هاي روابط با ايران تبديل مي‌شود.

رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، ادامه داد: از طريق گسترش تعاملات مي‌توان به حوزه فرهنگ و هنر و ساير تعاملات كمك كرد. در اروپا عمده شناخت از ايران و شيعه، از طريق ايران‌شناسان و شرق‌شناسان رخ داده است كه به دانشگاه‌هاي اروپا و آمريكا راه پيدا كردند.

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي افزود: هانري كربن بيش از 60 سال قبل به ايران آمد و شاگردي علامه طباطبايي را كرد تا از ايران و شيعه شناخت حاصل كند. او در بازگشت به كشورش آثار زيادي خلق كرد كه مثمر ثمر واقع شده‌اند. يا ادوارد براون، پزشك انگليسي كه به ايران‌شناسي ميداني پرداخت و او هم در بازگشت به كشورش تأثيرات زيادي در انگليس در حوزه ايران‌شناسي آكادميك گذاشت. ايزوتسو، ايران‌شناس ژاپني هم سال‌هاي زيادي در ايران زندگي كرد و او هم ايران‌شناسي ميداني كرد و در اين عرصه مؤثر واقع شد.

ابراهيمي‌تركمان در بخش ديگري از سخنانش اظهار كرد: روابط ديرينه ايران و اسپانيا، قدمتي به بلنداي تاريخ پرافتخار دو كشور دارد. حضور 800 ساله اسلام در اسپانيا بر فرهنگ‌پذيري اسپانيايي‌ها دلالت دارد كه با آغوش باز در برابر نسيم‌هاي فرهنگي كه در جامعه مي‌وزيد و تحت تأثير انديشه ايراني بود، نرمش نشان دادند.

وي افزود: ايرانيان با فكر فلسفي آشنايي داشتند و حكمت خسوراني بازتابي از آن انديشه در آن روزگار بود؛ اما مدتي بود كه از آن جدا مانده بودند و بعد از سال‌ها با ابن رشد اندلسي، جاني به فلسفه خود بخشيدند و جهان فلسفه و فيلسوفان ايران، به آن فيلسوف مسلمان اسپانيايي مديون هستند.

وي ادامه داد: اسپانيا يك چهره اثرگذار ديگر هم دارد؛ محي‌الدين ابن عربي كه پدر عرفان نظري است و عارفان را از سير و سلوك عملي به درك و دريافت‌هاي عالي عرفاني رهنمون ساخت. اسپانيا در 800 سال اسلامي خود كه خود اسپانيايي‌ها از آن به عنوان دوران طلايي ياد مي‌كنند، چهره‌هايي مانند ابن رشد و ابن عربي، بسيار دارند.

رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در ادامه اين بخش از سخنانش تصريح كرد: اسپانيا در دوره معاصر نگاه متعادل به ايران داشته است و اگر آن دوستي‌هاي كذشته نبود، دليلي براي دوستي‌هاي امروز هم وجود نداشت.

وي با تمجيد از فعاليت ايران‌شناسي در اسپانيا، گفت: ايران‌شناسي در اسپانيا مسبوق به سابقه است و استادان و بزرگاني از ايران اين دانش را در اسپانيا تدريس كرده‌اند و زبان فارسي را آموزش داده‌اند. رايزني فرهنگي ايران در اسپانيا به تقويت كرسي‌هاي ايران‌شناسي پرداخته و نسبت به تعميق آموزش زبان فارسي همت گماشته است.

وي افزود: روابط فرهنگي ايران و اسپانيا بر ستون زبان و ادبيات استوار است و چه نيكو كه هر دو كشور از پشتوانه‌اي قوي در اين باره برخوردارند و همين فرصت مغتنمي را ايجاد كرده تا روابط فرهنگي خود را توسعه بخشند.

ابراهيمي‌تركمان در پايان سخنانش پيشنهاد داد تا كنگره انجمن ايران‌شناسان اسپانيا نسبت به احياي آثار مشترك دو كشور ايران و اسپاناي تلاش كند و از آمادگي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در اين باره خبر داد.

روابط فرهنگي عاملي تأثيرگذار در توسعه ارتباطات همه‌جانبه ايران و اسپانياست

سيد احمد خضري، رييس هشتمين كنگره بين‌المللي انجمن ايران‌شناسان اسپانيا هم با بيان سخناني روابط ايران و اسپانيا را داراي پيشينه‌اي طولاني دانست و گفت: به گواه اسناد تاريخي طول اين روابط به بيش از 2 هزار سال مي‌رسد. اين روابط در عرصه‌هاي سياسي، اقتصادي و فرهنگي هميشه تداوم داشته و هيچ چيزي نتوانسته مانع توسعه آن شود.

وي ادامه داد: روابط فرهنگي دو كشور نه تنها موضوعي مهم بلكه به عنوان عاملي تأثيرگذار در توسعه ارتباطات محسوب مي‌شود كه در ميان طرفين ايفاي نقش كرده است.

رايزن فرهنگي اسبق ايران در اسپانيا در بخش ديگري از سخنانش اظهار كرد: تأسيس كرسي‌هاي زبان و ادبيات اسپانيايي در دانشگاه‌ تهران و دانشگاه علامه و آموزش آن در ديگر مراكز زبان‌آموزي ايران به همراه تدريس زبان و ادبيات فارسي در دانشگا‌‌‌‌ه‌هاي کمپلوتنسه مادرید، سالامانكا و ... اسپانيا شاهد ادعاي علاقه طرفين در گسترش تعاملات فرهنگي است و راه‌اندازي انجمن ايران‌شناسي در اسپانيا هم در همين حوزه بوده است.

خضري سپس با اشاره به برنامه‌ريزي‌ها براي برگزاري اين كنگره بين‌المللي گفت: 120 چكيده مقاله به دبيرخانه كنگره در تهران و مادريد ارسال شده بود كه پس از داوري تعداد 28 مقاله براي ارايه در هشتمين كنگره بين‌المللي انجمن ايران‌شناسان اسپانيا برگزيده شدند كه در 5 پنل عملي ارايه خواهند شد.

ايران‌شناسان اسپانيا احساس تنهايي مي‌كنند

خواكين رودريگز وارگاس، دبير انجمن ايران‌شناسي اسپانيا و ايران‌شناس شهير و شناخته شده اين كشور هم سخنراني خود را به زبان فارسي ارايه داد و طي آن بيان كرد: از آنجا كه عمر ايران‌شناسي در اسپانيا قدمت زيادي ندارد، ما ايران‌شناسان احساس تنهايي مي‌كنيم و از آن رنج مي‌ربريم.

وي افزود: در كشورهايي مانند انگلستان، لهستان، فرانسه و روسيه، ايران‌شناسي قدمتي طولاني و گاهي بالغ بر 200 سال دارد، حال آنكه انجمن ايران‌شناسي اسپانيا در سال 2009 ميلادي راه‌اندازي شده است و حتي يك دپارتمان مطالعات ايراني در كشورمان نداريم. البته در اين مدت فعاليت توانسته‌ايم آموزش زبان فارسي را در چارچوب مطالعات عربي راه‌اندازي كنيم.

خواكين رودريگز وارگاس ادامه داد: به همين دليل است كه راه‌اندازي و فعاليت انجمن ايران‌شناسي اسپانيا اقدامي مهم است و نمي‌توان آن را ناديده گرفت.

دبير انجمن ايران‌شناسي اسپانيا افزود: اين انجمن در سال 2009 به پيشنهاد رايزن فرهنگي وقت ايران در اسپانيا و با استقبال ايران‌شناسان اسپانيايي تأسيس شد. ما در اين راه از هيچ كمك دولتي بهره‌مند نشده‌ايم و تمام فعاليت‌هاي خود را با حمايت‌هاي همه‌جانبه رايزني فرهنگي ايران كه وابسته به سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي است، پي مي‌گيريم.

وي در ادامه گفت: رايزني فرهنگي ايران و در اسپانيا و به واسطه آن سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، عامل اصلي تداوم فعاليت‌هاي انجمن ايران‌شناسان اسپانيا هستند كه در همين جا قدرداني خود را به نمانيدگي از ديگر ايران‌شناسان اسپانيا اعلام مي‌دارم.

ايران‌زمين در طول تاريخ انسانيت را ترويج داده است

آلفرد گوتيرز كاواناگ، رييس انجمن ايران‌شناسان اسپانيا هم با بيان سخنان كوتاهي به زبان فارسي، با بيان اينكه دانشگاه تهران محل تلاقي اخلاق و علم است، گفت: از دانشگاه تهران و ديگر نهادهايي كه سبب شدند تا اين كنگره بزرگ در تهران برگزار شود، سپاسگذاري مي‌كنم.

وي افزود: در طول تاريخ، ايران‌زمين جاي خاصي بوده كه ريشه‌هايش به دوره سومري بازمي‌گردد و انسانيت را ترويج داده و خوبي‌ها را با دانش همگاني كرده است.

آلفرد گوتيرز كاواناگ ادامه داد: در تمام طول تمدن ايراني، آموزش و پرورش به عنوان ستون و پايه اصلي جامعه معرفي شده است كه اين موضوع قابل تحسين است.

پس از آن، ادواردو لوپز بوسكتس، سفير اسپانيا در تهران دقايقي به زبان اسپانيولي سخنراني كرد كه در بخش‌هايي از آن ضمن تشريح روابط دولت اسپانيا با دولت جمهوري اسلامي ايران، از تلاش‌ها و فعاليت‌ها در حوزه ايران‌شناسي در اسپانيا و حمايت‌هايي كه از آن صورت مي‌گيرد، تمجيد و قدرداني كرد و اهميت آن را مورد تأكيد قرار داد.

شناخت دقيق ملت‌ها شرط توسعه تعاملات است

محمود نيلي‌احمدآبادي، رييس دانشگاه تهران، آخرين سخنران اين آيين بود كه طي آن با قدرداني از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و رايزني فرهنگي ايران در اسپانيا در حمايت از فعاليت‌هاي ايران‌شناسي در اسپانيا، گفت: با طرح نظريه دهكده كوچك جهاني، ديگر مرزهاي جغرافيايي مانعي براي مبادلات و تبادلات بين كشورها و مردم دنيا نيست.

وي افزود: به لطف توسعه فناوري اطلاعات و ارتباطات و حمل و نقل و ايجاد رفاه نسبي عمومي در دنيا، مرزها خيلي تعيين‌كننده مناسبات نيستند و شاهد رشد عظيم تبادلات بين‌الملل هستيم كه باعث هم‌افزايي بسيار زيادي شده است و به دليل همين رشد هم‌افزايي، سال به سال نرخ رشد علم در دنيا افزايش مي‌يابد.

نيلي‌احمد‌آبادي ادامه داد: شرط توسعه مبادلات اين است كه ما شناخت دقيق‌تر از ملت‌ها، تمدن‌ها و فرهنگ‌ها، داشته باشيم. به همين دليل ايجاد و گسترش رشته‌هاي شناخت از كشورها و منطقه‌ها و نيز توسعه آموزش زبان در كشورهاي مختلف را شاهد هستيم.

گفتني است؛ با پايان يافتن سخنراني‌هاي مراسم افتتاحيه، پنل‌هاي تخصصي و 5 گانه هشتمين كنگره بين‌المللي انجمن ايران‌شناسان اسپانيا آغاز به كار كردند. اين كنگره فردا با برگزاري آيين اختتاميه به كار خود پايان مي‌دهد.

ا


١٨:١٦ - 1397/08/14    /    شماره : ٧١٥٣٦١    /    تعداد نمایش : ٢٦١جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
پرچم مقدس ایران

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سازمان فرهنگ و ارتباطات

شورای عالی ایرانیان خارج از کشور

امور فرهنگی ایرانیان خارج از کشور

مجله دنیای ایرانی

گسترش زبان فارسی

آموزش زبان فارسی ویژه کودکان

سايت آموزش زبان فارسي

شبکه جهانی جام جم

شبکه بین المللی تلویزیونی آی فیلم

رادیو ایران

میراث فرهنگی ایران

پیک دوستی
vote
این وب سایت در اطلاع رسانی برنامه های رایزنی چه اندلزه مفید است؟

خیلی زیاد (39%)

70

زیاد (17%)

30

کم (44%)

79


تعداد کل اراء :(179)
UsersStats
Visitorsofpage: 645424
Visitorsofday : 73
Visitorsofpage : 2275315
Onlinevisitors : 2
PageLoad : 1.0000