يکشنبه ٢٨ مهر ١٣٩٨

  

 
ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما|نقشه سايت|Español
Title
iran
تخت جمشید
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

همایش بزرگداشت ابوعلی سینا با عنوان " بررسی تاثیر اندیشه های فلسفی و علمی بوعلی سینا در اروپا"

به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا و با همکاری دانشگاه آئوتونومای مادرید، همزمان با نصب مجسمه بو علی سینا، همایش بزرگداشت این دانشمند پرآوازه ایرانی با عنوان "بررسی تاثیر اندیشه های فلسفی و علمی بوعلی سینا در اروپا"در محل دانشگاه آئوتونوما برگزار گردید.

در این همایش که جمعی از اساتید، دانشجویان و ایران شناسان از دانشگاههای مختلف اسپانیا حضور داشتند، ابتدا خانم پروفسور کارملا کالس (Carmela Cales) معاون بین الملل دانشگاه آئوتونومای مادرید در بخش افتتاحیه طی سخنانی ضمن اظهار خرسندی از برگزاری این برنامه در دانشگاه آئوتونوما و تشکر از رایزنی فرهنگی در این خصوص، به اهمیت معرفی مفاخر برای نسل جوان پرداخته و اظهار داشت که مفاخر هر کشور  نماد فرهنگ و تمدن آن کشور هستند.

وی با اشاره به سابقه غنی تاریخی ایران، ابوعلی سینا را دانشمندی دانست که در حوزه های مختلف خصوصاً طب تاثیر زیادی در جهان علم داشته است.

آقای ابوالفضل کاشانی کاردار موقت سفارت ج.ا.ایران در اسپانیا دیگر سخنران مراسم افتتاحیه بود که طی سخنانی بیان داشت: ابن سینا دانشمند بلند آوازه ایرانی، حکیم، فلیسوف، ریاضی دان، پزشک، منجم، موسیقی دان، شاعر، فقیه، عارف و سیاستمدار بزرگ زمانه خود بود و جهان اندیشه را تحت تاثیر عقاید و دانش خود قرار داد.

وی ادامه داد: ابو علی سینا بزرگ مردی بود که عملا حصار بین کشورها و ملت ها را نکوهید و با گسترش فرامرزی دانش خود، بین ملت ها پلی از دانش استوار ساخت.

کاشانی افزود: من در میان فرهیختگان و اندیشمندان ایرانی و اسپانیایی کسی را سراغ ندارم که مدافع تفکرات نژاد پرستانه باشد و همانند برخی از سیاستمداران بی تجربه کنونی جهان، به دنبال نفع خود و ضرر دیگران باشد. آثار فرهیختگان علمی اسپانیا سروانتس، لورکا، کِبِدو، ماچادو، رامون کاخال و اوچوا مملو از عشق و بالندگی است.

کاردار کشورمان از ابتکار دانشگاه آتونوما برای میزبانی از تندیس ابن سینا تمجید کرد و آن را نماد پیوستگی سپهر علمی ایران و اسپانیا دانست.

سپس علیرضا اسماعیلی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران طی سخنانی ضمن تشکر از همکاریهای دانشگاه آئوتونوما به بیان گوشه ای از تاثیرات اندیشه های بوعلی سینا در اسپانیا پرداخت.

وی با اشاره به اینکه اولین ترجمه آثار بوعلی سینا در تولدو اسپانیاتوسط یک دانشمند ایتالیایی به زبان لاتین صورت گرفته است، به گوشه ای از تاثیرات فلسفی ابن سینا بر اندیشمندان اسپانیایی اشاره نمود.

وی در این خصوص به تاثیر اندیشه های فلسفی ابن سینا بر فلاسفه بزرگ اسلامی اسپانیا در دوره حضور اسلام در اسپانیا در قرون هشتم تا جهاردهم میلادی اشاره نموده و در این خصوص به ذکر مثالهایی از جمله تاثیر این طفیل اندلسی از ابن سینا اشاره نمود.

وی در پایان اظهار امیدواری نمود که نشست های علمی دیگری در خصوص موضوع بررسی  تاثیر اندیشه های فلسفی ابن سینا بر فلاسفه بزرگ اسلامی اسپانیایی برگزار شود.

آخرین بخش افتتاحیه پخش کلیپی در خصوص شخصیت علمی جهانی بوعلی سینا بود که با مشارکت بنیاد هیسپانو پرسا تهیه شده بود.  

سپس بخش دوم همایش با سخنرانی آقای احمد مسجد جامعی با موضوع " تعاملات اندیشمندان ودانشمندان ایرانی و اسپانیایی" آغاز گردید.

وی با اشاره به ترجمه آثار دانشمندان اسپانیایی مانند سروانتس و لورکا در عرصه علم و هنر ایران، وجود هزاران نسخه خطی از دانشمندان شرقی و ایرانی در کتابخانه های اسپانیا، وجود نسخ منحصر بفردی از آثار پیکاسو در موزه های ایران، ترجمه آثار نویسندگان و هنرمندان معاصر ایرانی به زبان اسپانیایی و ترویج آموزش زبان اسپانیایی در دانشگاه های ایران، خاطر نشان ساخت عرصه علم و هنر ایران و اسپانیا یک پیوند دیرینه تاریخی دارند.                                                      .      
مسجد جامعی افزود از میان شعرا و اندیشمندان ایرانی که جهان اندیشه را تحت تأثیر خود قرار داده اند، ابوعلی سینا چهره ای برجسته است که با تسلط در دوازه علم و هنر زمانه خود برای همیشه نامی ماندگار خواهد بود.                                                                 .
عضو شورای شهر تهران افزود ابوعلی سینا بر حکمت و عقلانیت در وجود انسان تأکید داشت و بر این باور بود که دانشمندان باید بر دانش های مرتبط با عالم صغیر (انسان) و عالم کبیر (جهان) مسلط شوند و آن را استغناء بخشند، از این رو خود از یکسو به علم اخلاق، موسیقی و طب و از سوی دیگر به علوم جغرافیا، ریاضی، منطقه و فلسفه احاطه یافت و از این رو ابوعلی سینا یک چهره برجسته گفتگوی تمدنی است و ارج گذاری به مقام علمی ابن سینا، ارج نهادن به تاریخ علم و اندیشه بشری است..                                     .
در ادامه 5 مقاله از اساتید دانشگاههای اسپانیا به شرح ذیل قرائت گردید:

 

ردیف

سخنران

سمت

عنوان مقاله

چکیده

 

 

 

 

 

1

 

 

 

 

 

 

آلفرد کاواناق

 

 

 

 

استاد دانشگاه کمییاس

 

 

 

 

استقبال آثار ابن سینا در اروپا توسط دارالترجمه تولدو

این مقاله تحلیلی است بر چگونگی گسترش آثار ابن سینا توسط مکتب ترجمه تولدو به ویژه در مورد دو اثر بسیار مهم او قانون فی الطب و الشفا. «قانون»، در اواسط قرن دوازدهم میلادی توسط گراردو ده کرمونا ترجمه شد. اما ترجمه «شفا» خود به لحاظ علم ترجمه جالب توجه است، چرا که بخش های مختلفی از آن در زمان های مختلف بین قرن دوازده و سیزده میلادی ترجمه شدند. دراین میان بیشترین بخش هایی که مورد توجه قرار گرفتند و بیشتر از دیگر قسمت های کتاب گسترش پیدا کردند و در دانشگاه های اروپا در قرون وسطی موضوع بحث و جدل بودند، دو بخش طبیعیات (علوم تجربی) و الهیات (ما بعد الطبیعه) بود.

تمرکز این مقاله بر جنبه های مختلف جنبش ترجمه در مکتب تولدو همچون نگاه ایدئولوژیک آن، چگونگی شکل گرفتن گروه های مترجمان عربی-لاتین، و نیز همکاری اقلیت های مذهبی اسپانیا در به انجام رساندن ماموریت ترجمه آثار علمی بوده است

2

رافائل رامون گررو

استاد اسلام شناسی در دانشگاه کمپلوتنسه مادرید

ابن سینا: استقبال و نفوذ متافیزیک وی در اندیشه اروپا

ماوراء الطبیعه (متافیزیک) ابن سینا کتابی است روشمندتر و روشن تر از آنچه ارسطو در این باب نوشته است. این کتاب در اواخر قرون وسطی و در عصر رنسانس بسیار مورد توجه واقع شد و تاثیر به سزایی بر روند اندیشه ورزی فیلسوفانی چون توماس آکویناس، دونس اسکوتو و فرانسیسکو سوارز داشته است. 

 

3

خایمه کوجائون کوردرو

استاد اسلام شناسی در دانشگاه

سالامانکا

درباره دِین ابن سینا بر ما: نقاط عطف پزشکی ابن سینا و تاثیر آن در اروپا از قرون وسطی تا امروز

 

 

 

 

 

 

قول معروفیست که می گوید «علم پزشکی وجود نداشت تا اینکه بقراط آن را خلق کرد، مرده بود تا اینکه جالینوس دوباره آن را زنده کرد، پراکنده بود تا اینکه رازی به آن نظم بخشید، و ناقص بود تا اینکه ابن سینا آن را به تکامل رساند». بله، سهم ابن سینا در علم پزشکی عظیم و جهانیست. در پزشکی دو اثر او، توجه دانشمندان اروپای قرون وسطی را به خود جلب کرده بود: قانون فی الطب و ارجوزه فی الطب. از زمانی که این آثار، در قرن 12 و 13 میلادی به زبان لاتین ترجمه شدند، تبدیل به آثاری مرجع برای تدریس درس های نظری و عملی پزشکی در دانشگاه های اروپا شدند. روندی که تا قرن 17 ادامه داشت.

تاثیر آثار ابن سینا چه به لحاظ نظری و چه عملی در میان پزشکان جهان همچنان باقی است.، زیرا در طول سال های اخیر مقالات متعددی منتشر شده اند که نشان می دهند بعضی آموزش های ابن سینا در زمینه های گوناگون مثل قلب، مغز، اعصاب، جراحی و ... همچنان به روز هستند.

این مقاله به صورت خلاصه به مهم ترین دست آوردهای ابن سینا در طب که بر پزشکی غربی از قرون وسطی تا به امروز تاثیر گذاشته است می پردازد.      

 

 

4

آلبرت رئینا

استاد اسلام شناسی در دانشگاه آئوتونومای مادرید

انسانشناسی در رساله فی السعاده ابن سینا

این مقاله در باره تعامل ذهن با بدن و تاثیرات آنها بر یکدیگر اشاره داشته و روح را همانند موتور برای اتومبیل تشبیه می نماید. بر اساس این مقاله از نظر ابن سینا روح بر جسم تسلط داشته و به عنوان داور و حکم عمل می کند. بر این اساس به نظر می رسد که ذهن قدرتمند تر از بدن معرفی شده است.

 

5

خواکین رودریگز وارگاس

دبیر انجمن ایرانشناسی

ابن سینا و ادبیات فارسی

در این مقاله نویسنده به جنبه های دیگری از زندگی علمی و ادبی بوعلی سینا علاوه بر پزشکی ، فلسفه یا علم نجوم می پردازد. جنبه شعر و جنبه موسیقی .

این مقاله با اشاره به اینکه بوعلی سینا علیرغم اینکه زبان مادریش فارسی بود ، تصمیم گرفت به زبان عربی که زبان رایج آن موقع بود بنویسد، به موضوع رابطه عمیق ابن سینا با زبان فارسی پرداخته و در این راستا به نمونه هایی از اشعار فصیح او در قالب شعر فارسی اشاره می نماید که با گرایش عرفانی نیز گره خورده است.

 


١١:٠٧ - 1397/08/03    /    شماره : ٧١٤٧١٢    /    تعداد نمایش : ٢٢٨جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
پرچم مقدس ایران

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سازمان فرهنگ و ارتباطات

شورای عالی ایرانیان خارج از کشور

امور فرهنگی ایرانیان خارج از کشور

مجله دنیای ایرانی

گسترش زبان فارسی

آموزش زبان فارسی ویژه کودکان

سايت آموزش زبان فارسي

شبکه جهانی جام جم

شبکه بین المللی تلویزیونی آی فیلم

رادیو ایران

میراث فرهنگی ایران

پیک دوستی
vote
این وب سایت در اطلاع رسانی برنامه های رایزنی چه اندلزه مفید است؟

خیلی زیاد (39%)

70

زیاد (17%)

30

کم (44%)

79


تعداد کل اراء :(179)
UsersStats
Visitorsofpage: 645426
Visitorsofday : 84
Visitorsofpage : 2275326
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 1.1094