چهارشنبه ٢٤ مهر ١٣٩٨

  

 
ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما|نقشه سايت|Español
Title
iran
کلیسای سرکیس مقدس
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

کارگاه «تبلیغ پیام مقام معظم رهبری به جوانان اروپا و آمریکا» برگزار شد

کارگاه «تبلیغ پیام مقام معظم رهبری به جوانان اروپا و آمریکا» با موضوع تبیین و ترویج نامه‌های معظم له به جوانان غربی (18 شهریورماه) با همکاری مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی (حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای) و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در حسینیه الزهرا (س) این سازمان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، عباس خامه‌یار، معاون توسعه روابط فرهنگی بین‌المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در سخنرانی خود در این نشست، با بیان اینکه رهنمودهای رهبری راهگشای حرکت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی است، گفت: این سازمان به عنوان یک تکلیف همواره از تمام ظرفیت‌های خود در خارج از کشور در جهت آشناسازی سایر ملل با اندیشه و آرای مقام معظم رهبری به ویژه دو پیام اخیر معظم له استفاده کرده است.

وی افزود: فعالیت در هر کشور، براساس یک استراتژی و نقشه راه انجام می‌شود. نقشه راهی که از پشتوانه مطالعاتی و تجربی قوی برخوردار است که تاکنون رایزنان فرهنگی ایران در کشورهای مختلف به طرق مختلف نامه‌هایی را که رهبر معظم انقلاب اسلامی خطاب به عموم جوانان در کشورهای غربی نوشتند، تبیین و به مخاطبان منتقل کردند.

خامه‌یار اظهار کرد: ما بر این باوریم که سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و رایزنان فرهنگی ایران در خارج از کشور می‌توانند نقش مهمی را برای انتقال اندیشه‌های مقام معظم رهبری ایفا کنند و امیدواریم با توانمندی و هم‌افزایی بیشتر این مسیر را ادامه دهیم.

وی ضمن بررسی نکات اصلی نامه مقام معظم رهبری به جوانان اروپا و آمریکای شمالی و عموم جوانان در کشورهای غربی گفت: محتوای این دو پیام و محورهای آنان می‌تواند سرفصل‌های برنامه‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در حوزه دینی به خصوص در حوزه اروپا و آمریکا در سال 1398 قرار گیرد.

خامه‌یار همچنین، تاریخ سیاه غرب، خوانش انتقادی از نظم بین‌المللی، مطالعات فرهنگی، شبهات و کج فهمی‌های پیرامون اسلام، جاذبه های عمومی اسلام در منابع اصلی و مسائل و آسیب‌های اجتماعی فرهنگی غرب را شش موضوع کلان و تأثیرگذار در این فرآیند برشمرد.

وی بیان کرد: تلاش‌های خوبی توسط نمایندگی‌های فرهنگی ایران در خارج از کشور در زمینه نشر و توزیع این نامه‌ها به ویژه در کشورهای غربی انجام و نتیجه مطلوبی داشته و امیدواریم این کار با گستردگی بیشتر عملیاتی شود.

تبیین و ترویج پیام مقام معظم رهبری به جوانان غربی

جعفر درونه، جانشین و مسئول طرح و برنامه ستاد نشر و تبلیغ پیام دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) هم در سخنانی در این نشست، ضمن تببین مفاد 2 نامه اخیر مقام معظم رهبری به جوانان اروپایی، دعوت به حقیقت را یکی از ویژگی‌های انبیاء الهی دانست که در قرآن کریم روش‌های مختلف آن آمده است.

وی ادامه داد: صدور نامه و پرسشگری از روش‌های پیامبران الهی در دعوت به حقیقت است که نامه حضرت سلیمان به بلقیس ملکه سباء و دعوت او به توحید و یکتا پرستی یکی از مهمترین دعوت‌های قرآنی در قالب نامه به شمار می‌رود.

درونه با استناد به آیه 28 سوره مبارکه نمل که پروردگار می‌فرمایند «اذْهَبْ بِكِتَابِي هَذَا فَأَلْقِهْ إِلَيْهِمْ ثُمَّ تَوَلَّ عَنْهُمْ فَانْظُرْ مَاذَا يَرْجِعُونَ» گفت: در این آیه می‌خوانیم: اين نامه مرا ببر و به سوى آنها بيفكن آنگاه از ايشان روى برتاب پس ببين چه پاسخ مى‏‌دهند.

وی اظهار کرد: اقداماتی که در ستاد دنبال می‌شود بر اساس آموزه‌های قرآنی است که طبق این آیه می‌توانیم نقشه راه خود را ترسیم کنیم و با این استراتژی به تبیین و ترویج پیام مقام معظم رهبری به جوانان باشیم.

درونه با تأکید بر معرفی اسلام واقعی به جهانیان، گفت: ما باید استراتژی حرکتمان را براساس تبعیت از حرکت پیامبرگونه مقام معظم رهبری باشد.

حجت‌الاسلام والمسلمین سید سعیدرضا عاملی، رییس دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران از دیگر سخنرانان این نشست، با تأکید بر اهمیت توجه جوانان غربی به نامه مقام معظم رهبری (مدظله العالی) گفت: مقام معظم رهبری با اقدام ارزشمند خود در نگارش این نامه‌ها، جوانان را مخاطب قرار دادند که آنها خود فکر کنند و خود، تصمیم بگیرند.

وی شش اصل نقد استثناء گرایانه آمریکا، نقد اروپا محوری، غرب باید شرمنده باشد، پرهیز از دیگری سازی معطوف به کشتار جمعی، پرهیز از دیگری هراسی و ایران هراسی، ضرورت تبادل موقعیت را از مضمون‌های موجود در نامه مقام معظم رهبری برشمرد.رییس دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران افزود: این نامه که عموم جوانان در اروپا و امریکای شمالی را خطاب قرار می‌داد، یک نامه حکیمانه است و نکته مهمی که نباید از آن غفلت کرد «انقلاب اسلامی» و «بیداری اسلامی» است.

محمدعلی ربانی، رییس مرکز مطالعات راهبردی و روابط فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نیز در سخنانی، با اشاره به اقتضائات و الزامات مخاطب شناسی و محیط شناسی بر اهمیت تببین نامه رهبر معظم انقلاب اسلامی به جوانان غربی تأکید کرد.

وی همچنین، شیوه‌های اجرایی استفاده از پیام مقام معظم رهبری در فعالیت‌های فرهنگی را برگزاری نشست‌های علمی در تبیین مضامین و محتوای پیام، استفاده از مسائل ناظر به مفاهیم و موضوعات مندرج در نامه در نظام برنامه، تشویق پژوهشگران بویژه خارجی در تولید منابع و چاپ و نشر کتاب و مقالات در تبیین و ترویج محتوای پیام، فراهم‌سازی امکان ارتباط بیشتر با نخبگان و جوانان در قالب دیپلماسی عمومی، دیپلماسی علمی و تبادل هیأت برشمرد.

بنابر اعلام این خبر، در این کارگاه تخصصی که جمعی از معاونین، مدیران و کارشناسان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی حضور داشتند، کلیپی از منویات مقام معظم رهبری پخش و طرح پرسش و پاسخ در خصوص روش‌های انتقال اندیشه‌های مقام معظم رهبری به جهانیان اجرا شد.


١٢:٥٢ - 1397/06/19    /    شماره : ٧١٢٢٢١    /    تعداد نمایش : ٢٣٨جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
پرچم مقدس ایران

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سازمان فرهنگ و ارتباطات

شورای عالی ایرانیان خارج از کشور

امور فرهنگی ایرانیان خارج از کشور

مجله دنیای ایرانی

گسترش زبان فارسی

آموزش زبان فارسی ویژه کودکان

سايت آموزش زبان فارسي

شبکه جهانی جام جم

شبکه بین المللی تلویزیونی آی فیلم

رادیو ایران

میراث فرهنگی ایران

پیک دوستی
vote
این وب سایت در اطلاع رسانی برنامه های رایزنی چه اندلزه مفید است؟

خیلی زیاد (39%)

70

زیاد (17%)

30

کم (44%)

79


تعداد کل اراء :(179)
UsersStats
Visitorsofpage: 645284
Visitorsofday : 53
Visitorsofpage : 2274902
Onlinevisitors : 8
PageLoad : 1.2656