يکشنبه ٢٨ مهر ١٣٩٨

  

 
ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما|نقشه سايت|Español
Title
iran
چو ایران نباشد تن من مباد
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

رونمایی از کتاب «سفر به پرشیا» در خانه آسیا

به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و با همکاری خانه آسیا، کتاب «سفر به پرشیا» اثر مانولو اسپالیو روز گذشته در محل خانه آسیا ی مادرید رونمایی شد. در این جلسه که با حضور جمعی از علاقه مندان تاریخ و فرهنگ ایران در اسپانیا برگزار شده بود، در ابتدا خانم کارمن مورنو مدیر خانه آسیای مادرید طی سخنان کوتاهی ضمن تشکر از رایزنی فرهنگی و مولف کتاب سفر به ایران، برگزاری این نشست را گامی دیگر در معرفی ایران به عنوان کشوری بزرگ و دارای تمدنی غنی از سوی خانه آسیا دانست. سپس علیرضا اسماعیلی، رایزن فرهنگی کشورمان نیز  طی سخنانی بر رابطه عمیق تاریخی میان دو ملت ایران و اسپانیا تاکید کرد و کتاب سفرنامه گارسیا سیلوا، سفیر پادشاه اسپانیا در دربار صفوی در قرن هفدهم را یک نمونه روشن دانست که این رابطه طولانی و عمیق را نشان می دهند. وی با بیان اینکه گارسیا سیلوا اولین مسافر غرب بود که از بناهای تاریخی عظیم پرسپولیس دیدار کرد و آن چنان تحت تاثیر قرار گرفت که تصمیم گرفت آن ها را با جزئیات فراوان طراحی کند و به دیگران نشان بدهد، افزود در تاریخ ایران و اسپانیا نظیر این لحظات بارها رخ داده است و همکاری های فرهنگی از این دست، می توانند به شناخته شدن این دو فرهنگ کمک کنند.

پس از سخنان رایزن فرهنگی ایران، سخنرانان جلسه خانم رناتا واسکز و فرناندو کاماچو به ترسیم پس زمینه تاریخی ای پرداختند که در آن پادشاه اسپانیا و شاه عباس صفوی تصمیم به تبادل سفیر و برقراری روابط سیاسی کرده بودند. خانم واسکز درباره تاریخ صفویان و وضعیت سیاسی دوران شاه عباس توضیحاتی داد و آقای کاماچو درباره وضعیت اروپا در قرن هفدهم و همسایگی آن با امپراطوری عثمانی و خطری که از جانب آن احساس می کرد و نیز اسناد و مدارکی از جنس همین کتاب سفرنامه گارسیا سیلوا که به تدریج از گوشه و کنار و در کتابخانه ها کشف شده اند و تصویر ما را از آن دوران دقیق تر کرده اند صحبت کرد.

بخش عمده جلسه شرح پروژه عکاسی ای بود که مانولو اسپلیو در طی سفرهایش به ایران انجام داده است که نتیجه آن کتاب سفر به پرشیا ست. در این پروژه عکاسی، اسپالیو مسیری را که چهار قرن پیش هموطنش گارسیا سیلوا از جزیره هرمز تا شهر قزوین (پایتخت وقت صفویان) طی کرده بود را مرور کرده و از شهرها و روستاهای ایران که در همان مسیر قرار دارند عکاسی کرده است تا بدین ترتیب تصویری از ایران امروز را به مخاطبان ارائه کند.

پیش از این، به همت رایزنی فرهنگی ایران، از مجموعه عکس های این پروژه فرهنگی، نمایشگاه عکسی در موزه هنرهای معاصر اکسترامادورا در شهر باداخوس برگزار شده و مورد توجه بازدیدکنندگان قرار گرفته بود


١٢:٤٥ - 1397/04/11    /    شماره : ٧٠٨٢٩٢    /    تعداد نمایش : ٣٢٥جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
پرچم مقدس ایران

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سازمان فرهنگ و ارتباطات

شورای عالی ایرانیان خارج از کشور

امور فرهنگی ایرانیان خارج از کشور

مجله دنیای ایرانی

گسترش زبان فارسی

آموزش زبان فارسی ویژه کودکان

سايت آموزش زبان فارسي

شبکه جهانی جام جم

شبکه بین المللی تلویزیونی آی فیلم

رادیو ایران

میراث فرهنگی ایران

پیک دوستی
vote
این وب سایت در اطلاع رسانی برنامه های رایزنی چه اندلزه مفید است؟

خیلی زیاد (39%)

70

زیاد (17%)

30

کم (44%)

79


تعداد کل اراء :(179)
UsersStats
Visitorsofpage: 645412
Visitorsofday : 30
Visitorsofpage : 2275272
Onlinevisitors : 5
PageLoad : 1.1719