يکشنبه ٢٨ مهر ١٣٩٨

  

 
ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما|نقشه سايت|Español
Title
iran
برج آزادی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی قرآن افتتاح شد.

به گزارش خبرنگار معارف ایرنا، آیت الله سبحانی با ارسال پیام تصویری به بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم گفت: از زمان رحلت پیامبر تاکنون کارهای متفاوتی در باره قرآن انجام شده و آثا ر ارایه شده حاکی از پایان ناپذیری مفاهیم قرآن است


آیت الله سبحانی افزود: عظمت قرآن به عنوان معجزه جاوید و حجت مسلمانان در مقابل دیگران مطرح است و آیین جاودان باید معجزه جاویدان داشته باشد و قائم به پیامبر نباشد و تا قیامت دلیل حقانیت رسالت او باشد.
وی اضافه کرد: قرآن مانند طبیعت است و همانطور که طبیعت اسرار بی نهایت دارد قرآن هم فعل خدا است که باید حالت بی نهایتی داشته باشد.
این مرجع تقلید با اشاره به کشف برخی از اسرار کتاب الهی گفت: هرچه بشر پیشرفت کند اسرار بیشتری را از قرآن کشف می کند.
وی با تجلیل از برگزار کنندگان نمایشگاه قرآن گفت: جوانان ما قرآنی باشند و رابطه ای با قرآن پیدا کنند و همیشه کلام الهی را تلاوت کنند و فقط قرائت و نمایش قرآن نباشد ، بلکه بیاییم از قرآن بهره بگیریم.
وی در پایان با تلاوت آیه 88 از سوره اسراء گفت: این آیه می فرماید اگر انس و جن جمع شوند نمی توانند مانند قرآن بیاورند.

** 150 برنامه در نمایشگاه قرآن اجرا می شود
«عبدالهادی فقهی زاده» رییس بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم نیز طی سخنانی در آیین افتتاح این نمایشگاه گفت: 25 سال از برگزاری نمایشگاه قرآن در کشورمان می گذرد و در آستانه ورود به ربع قرن دیگری از ر این رویداد بزرگ علمی و فرهنگی وهنری هستیم.
وی با اشاره به آثار و برکات این نمایشگاه و شکوفایی استعدادهای قرآنی، دو ویژگی اساسی برای این نمایشگاه برشمرد و گفت: اگر نمایشگاه قرآن به عنوان بزرگترین رویداد نمایشگاهی قرآن کریم در جهان اسلام نباشد بدون شک یکی از بزرگترین رویدادهای نمایشگاهی در سطح جهان است.
وی افزود: دومین ویژگی اساسی نمایشگاهی قرآن این است که بزرگترین جشنواره فعالیت های ملی قرآن در سطح ملی است و آنچه در طول سال در جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با قرآن رقم می خورد در مرتبه ای کوچکتر در نمایشگاه قرآن به نمایش در می آید.
معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سه کارایی مهم برای نمایشگاه قرآن برشمرد و گفت: جلب توجه خاص از عموم مردم در اقشار گوناگون و مسوولیت های مختلف در حوزه های علمی، فرهنگی، هنری، پژوهشی و همچنین در عرصه های حفظ، قرائت، مفاهیم و عمل به آموزه های قرآن صورت می گیرد.
وی جریان سازی برای پرورش استعدادها در خلق آثار علمی و فرهنگی را یکی دیگر از کارایی های مهم نمایشگاه دانست و گفت: نشان دادن اهتمام و توجه نظام جمهوری اسلامی و پیروان مکتب اهل بیت (ع) به قرآن کریم در فضای عمومی جهانی سومین کارایی نمایشگاه قرآن است که بر اثر نگاه بدبینانه ای که به پیروان مکتب اهل بیت (ع) وجود دارد این نمایشگاه بزرگ می تواند توجه مسوولان جمهوری اسلامی، هنرمندان، قاریان و حافظان را به این سمت و سو بکشاند و جهانیان را مخاطب قرار دهد که قرآن در جمهوری اسلامی ایران چیزی به جز قرآن جهان اسلام نیست.
وی افزود: آنچه موجب افتخار ما مسلمانان به عنوان دیپلماسی فرهنگی مطرح است همین قرآن کریم در جهان اسلام است.
فقهی زاده با اشاره به رویکردهای نمایشگاه قرآن گفت: نگرش دانش بنیان به برنامه ریزی های این نمایشگاه منجر به ارائه 150 برنامه خرد و کلان با نظر کارشناسان شده و برنامه محوری با رویکرد تحولی و نوآورانه یکی دیگر از رویکردهای نمایشگاه قرآن است.
وی این رویکردها را باعث تفاوت هایی میان نمایشگاه امسال با نمایشگاه های سال های گذشته دانست که به تقویت فعالیت های محتوایی و علمی می پردازد.
فقهی زاده همچنین توجه به بخش عترت در ابعاد گوناگون در حوزه نهج البلاغه ، صحیفه سجادیه، غدیر، عاشورا، امام رضا (ع) و حضرت مهدی (عج) را از دیگر رویکردهای نمایشگاه امسال دانست و بر توجه به بخش نظارت و ارزیابی در جهت افزایش کارایی و اثر بخشی تاکید کرد.
وی همچنین آسیب شناسی و احیاء بخش بین الملل را از دیگر نکات این نمایشگاه دانست و تاکید کرد: ما نباید دغدغه بودجه داشته باشیم و نیازمند همراهی های صادقانه ارگان های بزرگ فرهنگی و ملی از نظر محتوا، شکل، بودجه و اعتبارات هستیم.

** قرآن منسوب به امیر مومنان رونمایی شد
در این مراسم تحقیق مصحف شریف منسوب به امیر مومنان با حضور نسخه شناس ترکیه «طیارآلپی اوچار» و «سید علی سرابی قائم مقام » مرکز طبع و نشر قرآن کریم، «حمیدرضا مستفید» و «مرتضی توکلی» از کارشناسان قرآنی رونمایی شد.
سرابی با ارائه توضیحاتی در باره این مصحف شریف گفت: بیش از 200 مصحف کهن در کشور داریم که مسائل مختلف کتابت و قرائت در آن وجود دارد و می توانیم وحدت رویه ای را برای اعتبار گزارش های تاریخی در باره کتابت و قرائت در جهان اسلام ارایه دهیم.
آلپی اوچار نیز با ارائه توضیحاتی در باره ویژگی های این مصحف گفت: بررسی این قبیل مصاحف که از نسل صحابه مانده در نشان دادن مظلومیت قرآن برای ما بسیار مهم است و طبق بررسی ها این مصحف در کوفه ، مدینه و شام در اواسط دهه اول هجری
کتابت شده است.
وی افزود: این مصاحف از نظر کتابت و ابعاد با هم تفاوت دارد ولی متن و محتوای آن همانند قرآن است.
وی همچنین گفت: قرآن از راه حفظ به نسل های بعدی منتقل شده و وجود این مصحف نشان می دهد که امت اسلامی در این راه تلاش بسیاری داشته است.
مستفید گفت: این مصحف به حضرت علی (ع) منسوب است ولی این نسبت بیشتر یک نسبت تشریفاتی است و احتمال اینکه امیر مومنان کتابت کرده باشد ضعیف است ولی در این مصحف آمده که توسط حضرت علی (ع) نوشته شده است.
در این مراسم که در مصلای امام خمینی (ره) انجام شد، «حمیدرضا احمدی وفا» به تلاوت قرآن پرداخت و «عباس سلیمی» پیشکسوت قرآنی اجرای مراسم را بر عهده داشت.
در این آیین علاوه بر حضور مسوولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اساتید و خادمان و قرآن پژوهان تعدادی از نمایندگان مجلس نیز حضور داشتند.
حجت الاسلام علی محمدی رییس سازمان اوقاف و امور خیریه، حجت الاسلام حمید محمدی دبیر شورای توسعه فرهنگی قرآنی و برخی از مسوولان فرهنگی کشور نیز در این آیین حضور داشتند.
بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی قرآن با شعار «قرآن، چلچراغ هدایت» از فردا (یکشنبه) به مدت 17 روز تا 14 خرداد ماه برابر با سالروز ارتحال بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران (شب بیستم ماه مبارک رمضان) از ساعت 17 تا 24 میزبان علاقه مندان خواهد بود.
بیش از 50 موسسه و نهاد دولتی همچون 15 وزارتخانه و سازمان دولتی، 32موسسه قرآنی مردمی، 16مرکز دانشجویی و 15 حوزه علمیه و مرکز حوزوی در برگزاری نمایشگاه امسال مشارکت دارند.
فضای نمایشگاه امسال بالغ بر 50 هزار متر مربع است که 33 هزار متر در شبستان مصلی، هفت هزار متر در نیم طبقه شبستان و 10 هزار متر مربع در رواق های شرقی و غربی مصلی قرار دارد که 30 هزار متر مربع از مجموعه این فضا به فعالیت های علمی، محتوایی و فرهنگی اختصاص دارد و 20 هزار متر مربع نیز برای ارائه محصولات نشر مکتوب و دیجیتال در نظرگرفته شده است.
قرار است در نمایشگاه امسال 12 نشست علمی و تخصصی و بیش از 50 نشست نیمه تخصصی برپا شود.
از دیگر ویژگی های این نمایشگاه می توان به تجلیل از خادمان قرآنی، حضور شخصیت های فرهنگی و علمی از هفت کشور مسلمان، انتخاب رساله های برتر دکتری در رشته علوم قرآن و حدیث، توجه ویژه به حوزه های نهج البلاغه، صحیفه سجادیه، بعثت، غدیر، عاشورا، امام رضا (ع)، مهدویت و اختصاص یارانه نقدی به فعالان قرآنی با ثبت نام در باشگاه همراهان نمایشگاه اشاره کرد.
امسال پنج بخش در نمایشگاه قرآن فعال هستند که بخش محتوایی شامل کمیته های آموزش و پژوهش، اعجاز قرآن، نشست های تخصصی و عترت است و بخش دستگاه ها و نهادها شامل کمیته های دانشگاهیان، حوزویان، خادمان، نهادهای عمومی و دولتی و همچنین نهادهای مردمی و تشکل های صنفی خواهد بود.
کمیته های فضای مجازی، رسانه و محصولات دیجیتال زیرمجموعه های بخش رسانه و فضای مجازی است و در بخش تبلیغ و هنر کمیته های محافل قرآنی، کودک و نوجوان، زنان و خانواده، آثار فرهنگی و هنری و همچنین کارگاه های هنری فعال هستند و بخش بین الملل نیز شامل دو کمیته آثار و نشریات و هنر و کارگاه های هنری است.
بخش بین المللی نمایشگاه قرآن نیز با حضور 26 شخصیت علمی، فرهنگی و هنری از کشورهایی همانند عراق، مالزی، ترکیه، روسیه و آذربایجان طی چند روز برپا خواهد شد.


١٢:٢٣ - 1397/02/29    /    شماره : ٧٠٥٨٧٦    /    تعداد نمایش : ٣٣٢جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
پرچم مقدس ایران

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سازمان فرهنگ و ارتباطات

شورای عالی ایرانیان خارج از کشور

امور فرهنگی ایرانیان خارج از کشور

مجله دنیای ایرانی

گسترش زبان فارسی

آموزش زبان فارسی ویژه کودکان

سايت آموزش زبان فارسي

شبکه جهانی جام جم

شبکه بین المللی تلویزیونی آی فیلم

رادیو ایران

میراث فرهنگی ایران

پیک دوستی
vote
این وب سایت در اطلاع رسانی برنامه های رایزنی چه اندلزه مفید است؟

خیلی زیاد (39%)

70

زیاد (17%)

30

کم (44%)

79


تعداد کل اراء :(179)
UsersStats
Visitorsofpage: 645411
Visitorsofday : 28
Visitorsofpage : 2275270
Onlinevisitors : 3
PageLoad : 1.0469