يکشنبه ٢٨ مهر ١٣٩٨

  

 
ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما|نقشه سايت|Español
Title
iran
آرامگاه سعدی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   
نگاهي به وضعيت ايرانيان اسپانيا تاريخ درج : 1388/05/14
منبع : <#f:163/>

 

                                            به نام آنکه جان رافکرت آموخت

 

نگاهی به وضعیت ایرانیان مقیم اسپانیا

 

براساس آمارهای غیر رسمی حدود کمتر ازده هزار نفر ایرانی در اسپانیا زندگی می کنند که عمدتا در شهرهای مادرید ،بارسلون،والنسیا ، سالامانکا ،آلیکانته ماربییا ، مالاگا ، جزایر قناری و ... سکنی گزیده اند . آمار سال۲۰۰۳ موسسه ملی آمار اسپانیا تعداد ایرانیان ثبت شده را در آن سال نزدیک به پنج هزار نفر اعلام کرد بود  که بر اساس آن دو هزار و۵۶۶ نفر از ايرانيان مقيم اسپانيا را مردان و يک هزار و۶۴۰ تن ديگر را زنان تشکيل مى دادند اين آمار همچنين نشان مى دهد که يک هزار و۱۱۵ نفر از شمار کل ايرانيان ثبت شده ، داراى مليت اسپانيايى بوده اند. براساس قوانين اسپانيا، اين کشور در صورت اقامت مداوم ده ساله ، ازدواج با همسر اسپانيايى و يا سرمايه گذارى در اين کشور اروپايى، به خارجیان تابعيت اعطا مى کند.برخى دلايل سياسى و اجتماعى نيز ممکن است در اعطاى تابعيت به افراد خارجى از سوى دولت اسپانيا موثر باشد، اما تجربه نشان مى دهد که چنين مواردى براى ايرانيان ، بسيار نادر و اندک است . به موجب  آمار های موجود بيش از نيمى از جمعيت مهاجر ايرانى در اسپانیا را افراد داراى سنين بين ۲۴تا۴۴ سال در برمى گیرند.
در اين ميان ، چه بسا افرادى که با اخذ رواديد از سفارت اسپانيا در تهران به اين کشور سفر کرده اما با انقضاى مهلت مقرر، به وطن بازنگشته اندوبه  جمعيت مهاجران غيرقانونى در اسپانيا افزوده شده اند.ویا با تابعيت مضاعف کشورى ديگر، خود را به دولت اسپانيا معرفى کرده اند. در چنين شرايطى، از وضعيت بسيارى از ايرانيان مقيم اسپانيا اطلاع دقيقى در دست نيست
.

برخلاف برخى کشورهاى عربى که از پايگاههاى فرهنگى اجتماعى همچون مسجد و مرکز فرهنگی گسترده در اسپانيا برخوردارند، ايرانيان از وجود چنين مراکزى بى بهره اند. اين درحالى است که بسيارى از آنان بارها تمايل خود را به شرکت در مناسبتهاى ملى و مذهبى نشان داده اند . در همین حال عدم وجود ارتباطات گسترده در ميان ايرانيان مقیم موجب شده است تا آنان  به عنوان يک جامعه اقليت نتوانند ، براى تقويت روحيه و کمک به رفع مشکلات يکديگر گردهم آيند اين درحالى است که اسپانيايى ها، همواره از سرزمين پارس به نيکى ياد مى کنندو بسيارى از آنان ، به آشنايى با ايران و دستيابى به آگاهى بيشتراز فرهنگ و تمدن اين سرزمين کهن اشتياق فراوان نشان مى دهند.
وجود فروشگاههاى متعدد فرش و خاويار ايرانى، شهرت زعفران ايران ،
واردات عمده محصولات دريايى به ويژه ميگو از ايران و علاقه سرمايه گذاران
اسپانيايى به حضور در بازار تجارت و توليد در ايران هر يک به نوبه خود
بر اشتياق اسپانيايى ها براى شناخت بيشتر ايران افزوده است .  بيشتر ايرانيان ساکن در اسپانيا ازسه قشرتشکيل  شده اند:

*افرادى از طبقه تاجر به ويژه در زمينه فرش ، خاويار، فرآورده هاى دريايى و خشکبار همچون زعفران و پسته .

*قشر دوم ، در بخش امور خدماتى و عمومى به کار مشغولند.
بخش ساختمان سازى يکى از مهمترين اين بخشها است که در حال حاضر، شرکتهاى ايرانى متعددى در زمينه ساخت ، نصب تجهيزات و ديگر فعاليتهاى آن به کار مشغولند. شمارى از مهاجران ايرانى فاقد تخصص نيز به عنوان کارگر در همين بخش اشتغال دارند.بخش تغذيه نيز درحال حاضر با فعاليت دهها رستوران و بار ايرانى در شهر مادريد، بارسلونا و دیگر شهرهای اسپانیا ، جايگاه ويژه اى را به خود اختصاص داده است . ايرانيان بسيارى نيز در شرکتهاى مختلف اسپانيايى به فعاليت مشغولند.

*سومين قشر عمده ايرانيان حاضر در اسپانيا را   دانشجويان رشته هاى مختلف تحصيلى در دانشگاههاى اين کشور تشکیل می دهند. متاسفانه در ميان این قشر از جامعه ايرانى در اسپانيا نیز تماس و ارتباط چندانى وجود ندارد و  دانشجويان ايرانى نيز از يک انجمن يا گروه کارى برخوردار نيستند درنتيجه آشنايى ميان ايرانيان صرفا در چارچوب روابط خصوصى محدود خانوادگى يا کارى است . نتيجه فقدان تشکل و عدم اطلاع رسانى يادشده ، تنها بروز ناهماهنگى ميان ايرانيان مقيم نيست . تعطيلى خط هوايى "ايران اير" در مسير تهران - مادريد، عدم افزايش شمار گردشگران اسپانيايى به تهران - که دومين قطب گردشگرى جهان است  .

شایان ذکر است که رايزنى فرهنگى جمهورى اسلامى ايران به عنوان تنها نهاد فرهنگی وابسته به ایران در طول تاسیس خود فعالیت های چشمگیر وقابل توجهی را برای افزایش ارتباط ایرانیان مقیم وهمچنین آشنایی بیشتر اسپانیایی ها با ایران انجام داده است .بویژه برای ایرانیان، کلاس های زبان فارسی برای کودکان ایرانی در مادرید وبارسلون ،دعوت عمومی ازآنان برای حضور در برنامه های فرهنگی ، آماده سازی سالن اجتماعات وکتابخانه ، استفاده از تخصص وهمفکری جوانان ایرانی بویژه دانشجویان واستفاده از همکاری آنان در برنامه های مختلف  و همچنین تقویت ارتباط از طریق سایت رایزنی از جمله این موارد بشمار می رود.حضور بیش از 700 نفر از هموطنان واسپانیایی های علاقمند در نوروز 1391 به دعوت رایزنی نمونه بارزتلاش موفق رایزنی برای ارتباط با جامعه ایرانی واسپانیایی  به شمار می رود .

در حال حاضر ایرانیان می توانند با مرور روزانه سایت رایزنی فرهنگی به نشانی:  www.madrid.icro.ir

 از فعالیت ها وبرنامه های رایزنی فرهنگی آگاه شده  و در جریان روند اجرای برنامه های متنوع فرهنگی آن قرار گیرند .

                                              رایزنی فرهنگی ج.ا. ایران در اسپانیا

                                                  13/5/88 برابر با 4/8/2009 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
پرچم مقدس ایران

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سازمان فرهنگ و ارتباطات

شورای عالی ایرانیان خارج از کشور

امور فرهنگی ایرانیان خارج از کشور

مجله دنیای ایرانی

گسترش زبان فارسی

آموزش زبان فارسی ویژه کودکان

سايت آموزش زبان فارسي

شبکه جهانی جام جم

شبکه بین المللی تلویزیونی آی فیلم

رادیو ایران

میراث فرهنگی ایران

پیک دوستی
vote
این وب سایت در اطلاع رسانی برنامه های رایزنی چه اندلزه مفید است؟

خیلی زیاد (39%)

70

زیاد (17%)

30

کم (44%)

79


تعداد کل اراء :(179)
UsersStats
Visitorsofpage: 4055
Visitorsofday : 140
Visitorsofpage : 2275382
Onlinevisitors : 2
PageLoad : 0.8906