يکشنبه ٢٨ مهر ١٣٩٨

  

 
ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما|نقشه سايت|Español
Title
iran
میدان آزادی/تهران
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


 

به نام خداوند جان وخرد 

نگاهی به وضعیت ایرانیان مقیم اسپانیا

 براساس آمارهای غیر رسمی کمتر ازده هزار نفر ایرانی در اسپانیا زندگی می کنند که عمدتا در شهرهای مادرید ،بارسلون،والنسیا ، سالامانکا ،آلیکانته ماربییا ، مالاگا ، جزایر قناری و ... سکنی گزیده اند . آمار سال۲۰۰۳ موسسه ملی آمار اسپانیا تعداد ایرانیان ثبت شده را در آن سال نزدیک به پنج هزار نفر اعلام کرد بود که بر اساس آن دو هزار و۵۶۶ نفر از ايرانيان مقيم اسپانيا را مردان و يک هزار و۶۴۰ تن ديگر را زنان تشکيل مى دادند اين آمار همچنين نشان مى دهد که يک هزار و۱۱۵ نفر از شمار کل ايرانيان ثبت شده ، داراى مليت اسپانيايى بوده اند. براساس قوانين اسپانيا، اين کشور در صورت اقامت مداوم ده ساله ، ازدواج با همسر اسپانيايى و يا سرمايه گذارى در اين کشور اروپايى، به خارجیان تابعيت اعطا مى کند.برخى دلايل سياسى و اجتماعى نيز ممکن است در اعطاى تابعيت به افراد خارجى از سوى دولت اسپانيا موثر باشد، اما تجربه نشان مى دهد که چنين مواردى براى ايرانيان ، بسيار نادر و اندک است . به موجب آمار های موجود بيش از نيمى از جمعيت مهاجر ايرانى در اسپانیا را افراد داراى سنين بين ۲۴تا۴۴ سال در برمى گیرند.
در اين ميان ، چه بسا افرادى که با اخذ رواديد از سفارت اسپانيا در تهران به اين کشور سفر کرده اما با انقضاى مهلت مقرر، به وطن بازنگشته اندوبه جمعيت مهاجران غيرقانونى در اسپانيا افزوده شده اند و یا با تابعيت مضاعف کشورى ديگر، خود را به دولت اسپانيا معرفى کرده اند.


برخلاف اغلب مهاجران مسلمان که از مراکزدینی ، فرهنگى واجتماعى ايرانيان از وجود چنين مراکزى بى بهره اند. اين درحالى است که اکثریت هموطنان مقیم  تمايل وعلاقه بسیاری برای شرکت در  مناسبتهاى ملى و مذهبى دارند.

 بيشتر ايرانيان ساکن در اسپانيا ازسه قشرتشکيل  شده اند:


*صاحبان شرکت های خصوصی وتجار به ويژه در زمينه فرش ، خاويار، فرآورده هاى
دريايى و خشکبار همچون زعفران و پسته .

*هموطنان شاغل در بخش امور خدماتى و عمومى .
بخش ساختمان سازى يکى از مهمترين اين بخشها است که بدلیل بحران اقتصادی در حال حاضر، 
با رکود مواجه است

.بخش تغذيه نيز درحال حاضر با فعاليت چندین رستوران و فروشگاه  ايرانى در شهر مادريد، بارسلونا و دیگر شهرهای اسپانیا ، جايگاه ويژه اى را به خود اختصاص داده است . ايرانيان بسيارى نيز در شرکتهاى مختلف اسپانيايى به فعاليت مشغولند.


*سومين قشر عمده ايرانيان حاضر در اسپانيا را   دانشجويان رشته هاى مختلف تحصيلى تشکیل می دهند . متاسفانه در ميان این قشر از جامعه ايرانى در اسپانيا نیز تماس و ارتباط چندانى وجود نداردو حتی دانشجويان ايرانى نيز از يک انجمن يا گروه کارى برخوردار نيستند درنتيجه آشنايى ميان ايرانيان صرفا در چارچوب روابط خصوصى محدود خانوادگى يا کارى است . نتيجه فقدان تشکل و عدم اطلاع رسانى يادشده ، تنها بروز ناهماهنگى ميان ايرانيان مقيم نيست . تعطيلى خط هوايى "ايران اير" در مسير تهران - مادريد، عدم افزايش شمار گردشگران اسپانيايى به تهران - که دومين قطب گردشگرى جهان است ووعده های داده شده برای حل چنین مواردی تاکنون عملی نشده است .


شایان ذکر است که رايزنى فرهنگى جمهورى اسلامى ايران به عنوان تنها نهاد فرهنگی وابسته به ایران  فعالیت های مستمر را برای افزایش ارتباط ایرانیان مقیم وهمچنین آشنایی بیشتر اسپانیایی ها با ایران انجام داده است .بویژه در خصوص ایرانیان،  راه اندازی کلاس های فارسی در مادرید وبارسلون از سال 89 ، دعوت عمومی  برای حضور در برنامه های فرهنگی ، آماده سازی سالن اجتماعات وکتابخانه ، استفاده از تخصص وهمفکری جوانان ایرانی بویژه دانشجویان واستفاده از همکاری آنان در برنامه های مختلف و همچنین تقویت ارتباط از طریق سایت رایزنی از جمله این موارد بشمار می رود.حضور صدها نفر از هموطنان مقیم در مناسبت های مختلف سال به دعوت رایزنی نمونه بارزتلاش موفق و علاقه هموطنان برای ارتباط به شمار می رود .


در حال حاضر ایرانیان می توانند با مرور روزانه سایت رایزنی فرهنگی به نشانی: www.madrid.icro.ir

از فعالیت ها وبرنامه های رایزنی فرهنگی آگاه شده  و در جریان روند اجرای برنامه های متنوع فرهنگی آن قرار گیرند .

رایزنی فرهنگی ج.ا. ایران در اسپانیا

 

 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
پرچم مقدس ایران

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سازمان فرهنگ و ارتباطات

شورای عالی ایرانیان خارج از کشور

امور فرهنگی ایرانیان خارج از کشور

مجله دنیای ایرانی

گسترش زبان فارسی

آموزش زبان فارسی ویژه کودکان

سايت آموزش زبان فارسي

شبکه جهانی جام جم

شبکه بین المللی تلویزیونی آی فیلم

رادیو ایران

میراث فرهنگی ایران

پیک دوستی
vote
این وب سایت در اطلاع رسانی برنامه های رایزنی چه اندلزه مفید است؟

خیلی زیاد (39%)

70

زیاد (17%)

30

کم (44%)

79


تعداد کل اراء :(179)
UsersStats
Visitorsofpage: 14707
Visitorsofday : 146
Visitorsofpage : 2275388
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 0.7344