يکشنبه ٠١ بهمن ١٣٩٦

  

 
ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما|نقشه سايت|Español
عنوان
ایران
تخت جمشید
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[عضویت]
اشتراک خبرنامه
نام :   
ایمیل :   
نگاهي به وضعيت ايرانيان اسپانيا تاريخ درج : 1388/05/14
منبع : <#f:163/>

باسمه تعالی

نگاهی به وضعیت ایرانیان مقیم اسپانیا

 

براساس آمارهای غیر رسمی حدود ده هزار نفر ایرانی در اسپانیا زندگی می کنند که عمدتا در شهرهای مادرید ،بارسلون،والنسیا ، سالامانکا ،آلیکانته ماربییا ، مالاگا ، جزایر قناری و ... سکنی گزیده اند . آمار سال۲۰۰۳ موسسه ملی آمار اسپانیا تعداد ایرانیان ثبت شده را در آن سال نزدیک به پنج هزار نفر اعلام کرد بود  که بر اساس آن دو هزار و۵۶۶ نفر از ايرانيان مقيم اسپانيا را مردان و يک هزار و۶۴۰ تن ديگر را زنان تشکيل مى دادند اين آمار همچنين نشان مى دهد که يک هزار و۱۱۵ نفر از شمار کل ايرانيان ثبت شده ، داراى مليت اسپانيايى بوده اند. براساس قوانين اسپانيا، اين کشور در صورت اقامت مداوم ده ساله ، ازدواج با همسر اسپانيايى و يا سرمايه گذارى در اين کشور اروپايى، به خارجیان تابعيت اعطا مى کند.برخى دلايل سياسى و اجتماعى نيز ممکن است در اعطاى تابعيت به افراد خارجى از سوى دولت اسپانيا موثر باشد، اما تجربه نشان مى دهد که چنين مواردى براى ايرانيان ، بسيار نادر و اندک است . به موجب  آمار های موجود بيش از نيمى از جمعيت مهاجر ايرانى در اسپانیا را افراد داراى سنين بين ۲۴تا۴۴ سال در برمى گیرند.
در اين ميان ، چه بسا افرادى که با اخذ رواديد از سفارت اسپانيا در تهران به اين کشور سفر کرده اما با انقضاى مهلت مقرر، به وطن بازنگشته اندوبه  جمعيت مهاجران غيرقانونى در اسپانيا افزوده شده اند.ویا با تابعيت مضاعف کشورى ديگر، خود را به دولت اسپانيا معرفى کرده اند. در چنين شرايطى، از وضعيت بسيارى از ايرانيان مقيم اسپانيا اطلاع دقيقى در دست نيست .

برخلاف برخى کشورهاى عربى که از پايگاههاى فرهنگى اجتماعى همچون مسجد و مرکز فرهنگی گسترده در اسپانيا برخوردارند، ايرانيان از وجود چنين مراکزى بى بهره اند. اين درحالى است که بسيارى از آنان بارها تمايل خود را به شرکت در مناسبتهاى ملى و مذهبى نشان داده اند . در همین حال عدم وجود ارتباطات گسترده در ميان ايرانيان مقیم موجب شده است تا آنان  به عنوان يک جامعه اقليت نتوانند ، براى تقويت روحيه و کمک به رفع مشکلات يکديگر گردهم آيند اين درحالى است که اسپانيايى ها، همواره از سرزمين پارس به نيکى ياد مى کنندو بسيارى از آنان ، به آشنايى با ايران و دستيابى به آگاهى بيشتراز فرهنگ و تمدن اين سرزمين کهن اشتياق فراوان نشان مى دهند.
وجود فروشگاههاى متعدد فرش و خاويار ايرانى، شهرت زعفران ايران ،
واردات عمده محصولات دريايى به ويژه ميگو از ايران و علاقه سرمايه گذاران
اسپانيايى به حضور در بازار تجارت و توليد در ايران هر يک به نوبه خود
بر اشتياق اسپانيايى ها براى شناخت بيشتر ايران افزوده است .  بيشتر ايرانيان ساکن در اسپانيا ازسه قشرتشکيل  شده اند:

*افرادى از طبقه تاجر به ويژه در زمينه فرش ، خاويار، فرآورده هاى
دريايى و خشکبار همچون زعفران و پسته .

*قشر دوم ، در بخش امور خدماتى و عمومى به کار مشغولند.
بخش ساختمان سازى يکى از مهمترين اين بخشها است که در حال حاضر،
شرکتهاى ايرانى متعددى در زمينه ساخت ، نصب تجهيزات و ديگر فعاليتهاى آن به کار مشغولند. شمارى از مهاجران ايرانى فاقد تخصص نيز به عنوان کارگر در همين بخش اشتغال دارند.بخش تغذيه نيز درحال حاضر با فعاليت دهها رستوران و بار ايرانى در شهر مادريد، بارسلونا و دیگر شهرهای اسپانیا ، جايگاه ويژه اى را به خود اختصاصداده است . ايرانيان بسيارى نيز در شرکتهاى مختلف اسپانيايى به فعاليت مشغولند.

*سومين قشر عمده ايرانيان حاضر در اسپانيا را بايد استادان ، پزشکان و  دانشجويان رشته هاى مختلف تحصيلى در دانشگاههاى اين کشور به شمار آورد. متاسفانه در ميان این قشر از جامعه ايرانى در اسپانيا نیز تماس و ارتباط چندانى وجود ندارد،و حتی دانشجويان ايرانى نيز از يک انجمن يا گروه کارى برخوردار نيستند درنتيجه آشنايى ميان ايرانيان صرفا در چارچوب روابط خصوصى محدود خانوادگى يا کارى است . نتيجه فقدان تشکل و عدم اطلاع رسانى يادشده ، تنها بروز ناهماهنگى ميان ايرانيان مقيم نيست . تعطيلى خط هوايى "ايران اير" در مسير تهران - مادريد، عدم افزايش شمار گردشگران اسپانيايى به تهران - که دومين قطب گردشگرى جهان است  و نيز، يکسان دانستن ايرانيها با عربها از ديگر نتایج چنين وضعيتى در اسپانيا است .

شایان ذکر است که رايزنى فرهنگى جمهورى اسلامى ايران به عنوان تنها نهاد فرهنگی وابسته به ایران در طول تاسیس خود فعالیت های چشمگیر وقابل توجهی را برای افزایش ارتباط ایرانیان مقیم وهمچنین آشنایی بیشتر اسپانیایی ها با ایران انجام داده است .بویژه در خصوص ایرانیان، دعوت عمومی ازآنان برای حضور در برنامه های فرهنگی ، آماده سازی سالن اجتماعات وکتابخانه ، استفاده از تخصص وهمفکری جوانان ایرانی بویژه دانشجویان واستفاده از همکاری آنان در برنامه های مختلف  و همچنین تقویت ارتباط از طریق سایت رایزنی از جمله این موارد بشمار می رود.حضور حدود450 نفر از هموطنان مقیم در نوروز امسال به دعوت رایزنی نمونه بارزتلاش موفق رایزنی برای ارتباط با جامعه ایرانی به شمار می رود .

در حال حاضر ایرانیان می توانند با مرور روزانه سایت رایزنی فرهنگی به نشانی:  www.madrid.icro.ir

 از فعالیت ها وبرنامه های رایزنی فرهنگی آگاه شده  و در جریان روند اجرای برنامه های متنوع فرهنگی آن قرار گیرند .

رایزنی فرهنگی ج.ا. ایران در اسپانیا

13/5/88 برابر با 4/8/2009 

منبع : <#f:289/>
تعداد نمایش : 1739 <<بازگشت
جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
تازه ها
پرچم مقدس ایران

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سازمان فرهنگ و ارتباطات

شورای عالی ایرانیان خارج از کشور

امور فرهنگی ایرانیان خارج از کشور

مجله دنیای ایرانی

گسترش زبان فارسی

آموزش زبان فارسی ویژه کودکان

سايت آموزش زبان فارسي

شبکه جهانی جام جم

شبکه بین المللی تلویزیونی آی فیلم

رادیو ایران

میراث فرهنگی ایران

پیک دوستی
نظرسنجی
این وب سایت در اطلاع رسانی برنامه های رایزنی چه اندلزه مفید است؟

خیلی زیاد
زیاد
کم

آمار بازدیدکنندگان
بازدید این صفحه: 8744
بازدید امروز : 252
بازدید این صفحه : 2041328
بازدیدکنندگان آنلاين : 6
زمان بازدید : 1.6562