جمعه ٠٣ خرداد ١٣٩٨

  

 
ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما|نقشه سايت|Español
Title
iran
حرم مطهر امام رضا (ع)
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

دوسالانه آبرنگ با روایت رنگ و قلم باغ ایرانی

جشنواره دوسالانه آبرنگ ایران، جلوه هایی از باغ ایرانی را در نگاه نقاشان آبرنگ ایرانی در گالری خیال نگارخانه صبا برپا کرد.در این نمایشگاه 80 اثر در سه بخش، ارائه شده است .

دربخش نخست، مجموعه ای از آثار آرمان یعقوب پور در قالب اکرولیک و بصورت انفرادی، عرضه شده و از فضای سفید بوم برای ترسیم فضای مثبت کار و تاکید بر عناصر طبیعت استفاده شده است. سادگی، صراحت و تاثیرگذاری رنگهای زنده در سطح بوم، ویژگی مشترک آثار این هنرمند در روایت خود از «باغ ایرانی» است. دربخش دوم، 16 اثر از 16 چهره صاحب نام و باسابقه در عرصه نقاشی آبرنگ از جمله: سمندریان، وثوق احمدی، آتشزاد، نیکو، مظلومی پور، در معرض دید علاقه مندان قرار گرفت. نمایش آثار منتخب هنرمندان جوان؛ که نوجویی، خلاقیت و بیان فردی، ویژگی عمده این آثار است. بخش سوم نمایشگاه باغ ایرانی را شکل می دهد. در آیین افتتاحیه این نمایشگاه که عصر روز گذشته برگزار شد دبیر این دوسالانه با اشاره به اهمیت موضوع باغ ایرانی، بعنوان محصول پیوند اندیشه و خیال ایرانی با طبیعت و هستی، گزارشی از روند شکل گیری این جشنواره و مراحل انتخاب آثار تا برگزاری آن تشریح کرد و بیان نو از باغ ایرانی، همراه با خلاقیت و نوآوری، معیار اصلی گزینش نفرات برتر اعلام شد.
در ادامه، سیاوش مظلومی پور از چهره های پیشکسوت و صاحب شیوه در نقاشی آبرنگ معاصر، طی سخنانی از تلاشهای دبیر نمایشگاه باغ ایرانی تقدیر و فعالیتهای او را اصلیترین عامل استمرار این اتفاق ارزشمند در فضای تجسمی کشور و در حوزه نقاشی آبرنگ دانست.
آنگاه با رای هیات داوران این دوره؛ آرمان یعقوب پور و محمود سمندریان، اسامی نفرات برگزیده اعلام و جوایز آنان اهدا شد. مهشید عرب، حمیدرضا سعادتی، ملیکا سادات حسینی، نرگس سعدوندی و آسیه سادات قریشی، نفرات برتر این دوره بودند که جوایز و تندیس های خود را دریافت کردند.
احمد مقدسی دبیر دوسالانه آبرنگ ایران نیز با اشاره به اینکه هدف ما گرد هم آوردن همه نگاهها و سلیقه ها- هم در قدرت اجرا و تکنیک کار و هم در دریافت مفهومی- بوده است خاطرنشان کرد: قدرت قلم، ایده های جدید، فضاهای مفهومی یا استعاری، از عوامل مهمی بودند که برای گزینش و راه یافتن آثار به نمایشگاه در نظر گرفته بودیم. وی افزود: هدف ما به هیچوجه اشاره صرف به طبیعت و ترسیم طبیعت نبود. هریک از این نقاشان، به یکی از اجزا و عناصر طبیعت، از حیوانات موجود در طبیعت تا عناصر باغ ایرانی و حتی عناصر انتزاعی پرداخته اند.
همزمان با گشایش نمایشگاه، کتاب آثار این دوره نیز با عنوان «باغ ایرانی» رونمایی و عرضه شد.
«باغ ایرانی» که تجلی مکاشفه معنا و عرصه شکفتن خیال و خلاقیت هنرمند ایرانی در طول قرنهاست، این بار در قلم آبرنگ نگاران ایرانی و در شیوه های متفاوت، تا تاریخ14 دی ماه همه روزه به جز ایام تعطیل از ساعت 10 تا 18میزبان عموم علاقمندان تجربه های نو در نقاشی معاصر خواهد بود.


١٥:٠٠ - 1396/10/11    /    شماره : ٦٩٥٤٢٥    /    تعداد نمایش : ٢٨٩جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
پرچم مقدس ایران

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سازمان فرهنگ و ارتباطات

شورای عالی ایرانیان خارج از کشور

امور فرهنگی ایرانیان خارج از کشور

مجله دنیای ایرانی

گسترش زبان فارسی

آموزش زبان فارسی ویژه کودکان

سايت آموزش زبان فارسي

شبکه جهانی جام جم

شبکه بین المللی تلویزیونی آی فیلم

رادیو ایران

میراث فرهنگی ایران

پیک دوستی
vote
این وب سایت در اطلاع رسانی برنامه های رایزنی چه اندلزه مفید است؟

خیلی زیاد (39%)

70

زیاد (17%)

30

کم (44%)

79


تعداد کل اراء :(179)
UsersStats
Visitorsofpage: 629524
Visitorsofday : 121
Visitorsofpage : 2226464
Onlinevisitors : 2
PageLoad : 1.2500