جمعه ٣١ فروردين ١٣٩٧

  

 
ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما|نقشه سايت|Español
عنوان
ایران
برج آزادی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[عضویت]
اشتراک خبرنامه
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

اسلام‌ستیزی به بهانه مبارزه با تروریسم

 رسانه ها امروز نقش بی بدیلی در شکل دادن به افکار عمومی بازی می کنند، بر همین اساس برخی رسانه ها در راستای اهدافی از پیش طراحی شده به جریان سازی خبری می پردازند. این رسانه ها حقیقت را وارونه جلوه می دهند و سعی می کنند حقیقت را چنان که می خواهند بسازند، نه بدان گونه که وجود دارد. 
صاحبان رسانه های اصلی در دنیا به علت دسترسی گسترده و امکانات ویژه، اهدافی از پیش تعیین شده را بازتولید می کنند. به قول «ژان بودریار» فیلسوف فرانسوی، بر این اساس تشخیص واقعیت از آنچه که واقعی نیست، ناممکن شده است. 
بخشی از راهبردهایی که طی چند سال گذشته برخی رسانه های غربی دنبال کرده اند، تخریب اسلام و ساختن چهره منفی از آن است. از این رو این رسانه ها دنبال جااندازی و ایجاد ذهنیتی منفی نسبت به اسلام و نوعی هراس افکنی از آن هستند و با ساختن تصویری ترسناک و خشن از اسلام، غیر عقلانی نشان دادن آموزه های اسلام و پیش داوری درباره آن این پروژه را به پیش می برند. بر این اساس تصویر سازی و القای هدف از پیش طراحی شده بخشی از این پروژه است. 
یکی از مفاهیمی که برای صورت بندی این رویکرد مورد بهره برداری آمریکا و کشورهای غربی قرار می گیرد، تعمیم اصطلاح «تروریسم» به اسلام است. بر این اساس با الصاق دو واژه اسلام و ترور نوعی اسلام هراسی و اسلام ستیزی را دامن می زنند. 
در این میان رشد و گسترش گروه های رادیکالی همچون القاعده و داعش که ساخته و پرداخته غرب هستند، بهانه ای برای جریانات اسلام ستیز با پشتوانه و هدایت رژیم صهیونیستی ایجاد کرد تا با سرمایه گذاری های گسترده، به ایجاد قرابت میان اسلام با تروریسم بپردازند. بنابر این سعی کردند با ساخته و پرداخته کردن گروه های تروریستی و رادیکال همچون داعش، پازل اسلام ستیزی را کامل کنند. 
خطر اینجا است که رسانه ها و مقام های غربی، گروه های رادیکال تروریستی را نماد اسلام معرفی می کنند. پس با تعاریف متفاوت و حتی متضاد به معنادهی اصطلاح تروریسم می پردازند. با این حال آن چیزی که مغفول واقع می شود ریشه یابی «شکل گیری»، «پیدایش» و «حمایت» از گروه هایی تروریستی همچون داعش است. با ورق زدن تاریخ به جایی باز می گردیم که شعارهایی همچون «جنگ مقدس» از سوی نومحافظه کارانی مانند «جرج دبلیو بوش» رییس جمهوری اسبق آمریکا، مطرح شد؛ نومحافظه کاران آمریکا (به ویژه بوش پسر) پس از یازدهم سپتامبر با بهره گیری از نظریه «جنگ تمدن های هانتیگتون» بر اسلام هراسی و موج خشونت و تبعیض نسبت به مسلمانان دامن زدند. 
تروریسم به ویژه بعد از 11 سپتامبر 2001 به صورت ابزاری در دست ایالات متحده و دولت‌های اروپایی درآمد تا با توجه به مبهم بودن مفهوم آن، از آن برای تامین منافع ویژه‌ سیاسی، نظامی، امنیتی و اقتصادی خود بهره گیرند. از این رو تلاش کردند تا با تصویرسازی و تبلیغات وسیع رسانه ای به تعمیم نسبت اسلام و تروریسم بپردازند. 
به عرصه آمدن گروه های تروریستی- تکفیری همچون داعش که تصویری خشن از اسلام و مسلمانان ارائه می کردند، دست اندرکاران ایجاد چنین رویه ای را به تحقق هدف خود نزدیک می کرد. بدون شک رژیم صهیونیستی که همواره در پی تضعیف اسلام است به عنوان فرمانده، هدایت کننده و پشت صحنه چنین رخدادی است و از تمام توان خود در زمینه اسلام ستیزی بهره می برد. 
بنابر این به نظر می رسد آگاهی بخشی علما و نخبگان و فعالیت های رسانه ای منسجم و روشنگری در این زمینه می تواند پشت پرده رویکردهای اسلام ستیزانه را آشکار سازد. 

منبع : ایرنا


٢٠:٠٣ - 1396/09/29    /    شماره : ٦٩٤٤٩٩    /    تعداد نمایش : ١٨٩جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
تازه ها
پرچم مقدس ایران

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سازمان فرهنگ و ارتباطات

شورای عالی ایرانیان خارج از کشور

امور فرهنگی ایرانیان خارج از کشور

مجله دنیای ایرانی

گسترش زبان فارسی

آموزش زبان فارسی ویژه کودکان

سايت آموزش زبان فارسي

شبکه جهانی جام جم

شبکه بین المللی تلویزیونی آی فیلم

رادیو ایران

میراث فرهنگی ایران

پیک دوستی
نظرسنجی
این وب سایت در اطلاع رسانی برنامه های رایزنی چه اندلزه مفید است؟

خیلی زیاد
زیاد
کم

آمار بازدیدکنندگان
بازدید این صفحه: 587364
بازدید امروز : 914
بازدید این صفحه : 2106794
بازدیدکنندگان آنلاين : 4
زمان بازدید : 0.9687