سه شنبه ٠٢ بهمن ١٣٩٧

  

 
ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما|نقشه سايت|Español
Title
iran
مسجد امام اصفهان
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

آثار هنرمند ۹۳ ساله در باغ‌موزه نگارستان

فرمانفرماييان كه در 93 سالگي هم همچنان از مهم‌ترين هنرمندان معاصر ايران در جهان به شمار مي‌رود، حدود يك ماه پيش بيش از 50 اثر خود را به دانشگاه تهران اهدا كرد؛ جايي كه همسرش ابوالبشر فرمانفرماييان استاد رشته حقوق بود. مديران دانشگاه تهران هم تصميم گرفتند 51 اثر هنرمند نامدار را در باغ نگارستان به تماشا بگذارند و به اين ترتيب نخستين و تنها موزه مربوط به يك بانوي هنرمند افتتاح شد.

فرمانفرماييان در آستانه آغاز به كار نمايشگاه آثار خود چنين گفت: "تمام انگيزه‌ها و الهام‌هاي من از ايران آمده است؛ سرزمين مادري و نخستين عشق من. وقتي در تمام دوران جواني به بيابان‌ها و كوهستان‌ها مي‌رفتم، همه آن چه ديدم و احساس كردم در هنرم متجلي شد". 

آثار اين هنرمند را مي‌توان در موزه‌هاي متروپليتن و تيت مدرن يافت و در آن ها تلفيق هنر سنتي ايراني را با هنر انتزاعي مدرن غربي و اكسپرسيونيسم به تماشا نشست.

درباره اهميت و ارزش فرمانفرماييان 93 ساله همين بس كه او با بزرگاني چون اندي وارهول، جكسن پولاك و ويلم دكونينگ نشست و برخاست داشته و آثارش دو سال پيش در نخستين نمايشگاه انفرادي در موزه گوگنهايم نيويورك روي ديوار رفته است. حالا اما هنردوستان ايراني اين فرصت را دارند تا در يك نمايشگاه كم‌نظير نظاره‌گر 51 اثر باشند كه در ميان آن ها موزاييك‌هاي آينه‌اي و نقاشي پشت شيشه به چشم مي‌خورد.

زندگي و آثار منير شاهرودي فرمانفرماييان چند سال پيش موضوع مستندي شد به نام "منير" به كارگرداني بهمن كيارستمي. او در فيلم زندگي خود درخصوص آثارش چنين گفته است: "من در خلق اثر از يك مثلث شروع كردم و به چندضلعي 10وجهي رسيدم. مي‌خواستم به همگان نشان بدهم كه از اين شكل‌هاي هندسي مي‌توان بي‌نهايت شكل تازه خلق كرد".

بهمن كيارستمي؛ سازنده این مستند درخصوص نمايش آثار هنرمند نامدار ايراني در باغ نگارستان خاطر نشان ساخت: "ميزبان اين نمايشگاه يك كاخ قجري است و بيشترين تناسب را با آثار فرمانفرماييان دارد. او در كارهايش از آينه استفاده مي‌كند كه متعلق به دورهاي قاجار و صفويه است. چنين شكل‌هايي در آن دوران به تناوب مورد استفاده قرار مي‌گرفت".

بازدید از تالار دائمی منیر شاهرودی فرمانفرمايیان از ۲۵ آذر ۱۳۹۶ در مجموعه باغ‌موزه نگارستان برای عموم آزاد است. اين موزه در تهران، میدان بهارستان، خیابان دانشسرا، خیابان شریعتمدار رفیع واقع شده است.

منبع : همشهری


١٠:١٥ - 1396/09/28    /    شماره : ٦٩٤٣٧٠    /    تعداد نمایش : ٢٧٠جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
پرچم مقدس ایران

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سازمان فرهنگ و ارتباطات

شورای عالی ایرانیان خارج از کشور

امور فرهنگی ایرانیان خارج از کشور

مجله دنیای ایرانی

گسترش زبان فارسی

آموزش زبان فارسی ویژه کودکان

سايت آموزش زبان فارسي

شبکه جهانی جام جم

شبکه بین المللی تلویزیونی آی فیلم

رادیو ایران

میراث فرهنگی ایران

پیک دوستی
vote
این وب سایت در اطلاع رسانی برنامه های رایزنی چه اندلزه مفید است؟

خیلی زیاد
زیاد
کم

UsersStats
Visitorsofpage: 615243
Visitorsofday : 106
Visitorsofpage : 2187819
Onlinevisitors : 4
PageLoad : 1.0937