شنبه ٢٩ دی ١٣٩٧

  

 
ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما|نقشه سايت|Español
Title
iran
تخت جمشید
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

هفتمین کنگره ایران شناسی در مادرید برگزار شد

در این کنگره دو روزه که به همت رایزنی فرهنگی‌ جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا و انجمن ایران شناسان اسپانیا در دانشکده ادبیات و فلسفه دانشگاه آئوتونوما و با حضور اندیشمندانی از کشورهای اسپانیا، ایران، مکزیک ، ترکیه و گرجستان برپا شد، 18 سخنرانی در سه پانل ایران قبل از اسلام، ایران پس از اسلام و ایران معاصر ارائه شد .

«آنتونیو کاسکن دورادو» رئیس دانشکده ادبیات و فلسفه دانشگاه آئوتونوما، «گنزالو فرناندز پاریا» رئیس دپارتمان مطالعات عربی‌ و اسلامی دانشگاه آئوتونوما، «آلفرد کاواناگ» رئیس انجمن ایران شناسان اسپانیا و «علیرضا اسماعیلی» رایزن فرهنگی‌ جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا سخنران های مراسم افتتاحیه این کنگره بودند.

اسماعیلی در سخنانش گفت: شکی ندارم که در چنین جلساتی از طریق استادان و محققانی که به تاریخ و تمدن ایران وقوف کامل دارند، تحقق ایران شناسی‌ و گسترش آن و شناخت از فرهنگ ایران و کرسی های زبان فارسی، امکان ظهور و بروز پیدا می‌ کند .
«خواکین رودریگز وارگاس» دبیر انجمن ایران شناسی اسپانیا، نیز در صحبت خود، رشد و گسترش ایران شناسی را در اسپانیا کند ولی غیر قابل توقف توصیف کرد و افزود: در این کنگره برای اولین بار، یک دانشگاه، یعنی داشگاه آئوتونوما، به دانشجویان شرکت کننده در کنگره یک واحد درسی می دهد.
آلفرد کاواناگ رئیس انجمن ایرانشناسی اسپانیا و استاد روابط بین الملل دانشگاه پونتیفیسیا ده کومیاس مادرید در نخستین پانل این کنگره مربوط به ایران قبل از اسلام هم گفت: تاریخ ایران را می‌ توان رویداد هفت تمدن دید که تعامل آنها باعث ایجاد یک محفل دانش جهانی‌ شده است که در رنسانس (نوزایی) غرب تاثیر گذاشت.
«نرگس رحیمی جعفری» استاد تاریخ و انسان شناسی‌ دانشگاه گرانادا نیز در این پانل درباره باورهای ابتدایی ساسانیان و نقش آنها در زندگی‌ سیاسی و اجتماعی سخنرانی کرد.
«سید احمد رضا خضری» استاد تاریخ دانشگاه تهران نیز در دومین پانل که درباره ایران پس از اسلام بود، در مورد ویژگی‌ های حکومت سربداران سخن گفت و ویژگیهای قیام آنها را مذهب شیعه دوازده امامی، بیگانه ستیزی، ستم ستیزی، اعتقاد به مهدویت، فتوت و جوانمردی، توجه آنها به رعایا، مساوات طلبی و کمک به قیام های دیگر برشمرد.
«علی‌ تمیزاِل» محقق دانشکده زبان و ادبیات فارسی‌ دانشگاه سلجوق قونیه ترکیه در مورد آثار فارسی‌ احمدی در آسیای صغیر در قرن هشتم هجری و «آنخل پونسلا» استاد فلسفه و تفکر اسلامی دانشگاه سالامانکا در باره فلسفه ابن سینا به عنوان اوج انسانگرایی اسلامی شرقی‌ سخن گفتند و پونسلا در سخنان خود تصریح کرد: انسانگرایی دیگری افزون بر انسان گرایی غربی وجود دارد که سکولار نیست و معتقد است بین دین و شان انسان سازگاری وجود دارد و این نظریه ای است که ابن سینا از آن دفاع می‌ کرد .
«
فاطمه کوپوز چتین کایا» محقق دپارتمان زبان های شرقی‌ دانشکده علوم و ادبیات دانشگاه ابراهیم چچن آگری در آنکارا درباره «مسعود سعد سلمان» شاعر و ادیب فارسی زبان هند در دوره غزنویان و «نیکلاز ناخوتس ریشویلی» محقق موسسه مطالعات شرقی‌ دانشگاه ایلیا در گرجستان نیز در این پانل درباره سفرنامه «لادو آغنیاشویلی» به ایران در زمان قاجار سخن گفتند.
«فاطمه نوری» دانشجوی رشته دکترای دانشگاه آئوتونوما و استاد دانشگاه آزاد تهران نیز از دیگر سخنرانان پانل دوم بود که در سخنان خود به مقایسه شیرین و ملیبه آ، معشوقهای در دو اثر خسرو و شیرین نظامی و «سلستینا» از فرناندو ده روخاس نویسنده اسپانیایی پرداخت.
در پانل سوم این کنگره که به ایران معاصر پرداخت، «تیا شورگایا» استادیار دانشگاه ایوانه جواکیشویلی گرجستان در مورد تکامل موجودیت دوگانه در آثار گلی ترقی‌ نویسنده ایرانی‌ ساکن فرانسه، «حمیدرضا عزیزی» استادیار مرکز تحقیقات منطقه ای دانشگاه شهید بهشتی‌ تهران درباره روابط ایران و روسیه، «جلال درخشه» استاد علوم سیاسی دانشگاه امام صادق درباره دموکراسی دینی و قانون اساسی‌ جمهوری اسلامی ایران و «نادره فرزام نیا» استاد دپارتمان مطالعات عربی‌ و اسلامی دانشگاه آئوتونوما درباره داستان های کوتاه صادق هدایت و آداب و رسوم و خرافات شخصیت هایی‌ از یکی‌ از کتاب های وی و تاثیر هدایت بر نویسندگان پس از خود سخن گفتند.


١٣:٢٠ - 1396/07/27    /    شماره : ٦٨٨١١٠    /    تعداد نمایش : ٣١٧جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
پرچم مقدس ایران

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سازمان فرهنگ و ارتباطات

شورای عالی ایرانیان خارج از کشور

امور فرهنگی ایرانیان خارج از کشور

مجله دنیای ایرانی

گسترش زبان فارسی

آموزش زبان فارسی ویژه کودکان

سايت آموزش زبان فارسي

شبکه جهانی جام جم

شبکه بین المللی تلویزیونی آی فیلم

رادیو ایران

میراث فرهنگی ایران

پیک دوستی
vote
این وب سایت در اطلاع رسانی برنامه های رایزنی چه اندلزه مفید است؟

خیلی زیاد
زیاد
کم

UsersStats
Visitorsofpage: 615034
Visitorsofday : 45
Visitorsofpage : 2186840
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 1.0938