يکشنبه ٢٧ آبان ١٣٩٧

  

 
ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما|نقشه سايت|Español
Title
iran
4
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری روز شعر و ادب فارسی و بزرگداشت استاد شهریار در مادرید

علیرضا اسماعیلی رایزن فرهنگی‌ جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا در ابتدای این مراسم در سخنانی ابراز داشت: می‌ شود گفت که شعر فارسی به نوعی بیانگر هویت ایرانی ما است، شعری که هم در آن احساس است، هم فرهنگ است و هم اخلاق و انسان دوستی.

وی با اشاره به اینکه شعرای ایران، در جهان شهره و شناخته شده اند، بیان داشتشهریار یکی‌ از شعرای بزرگ معاصر ما است نکته ای که در مورد شهریار وجود دارد این است که شهریار تجلی یک انسان به سوی کمال الهی بود که شعرش دارای مضامین ارزشمند انسانی و اخلاقی است.

 خواکین رودریگز وارگاس استاد زبان فارسی و مترجم آثار ادبی ایران و از ایرانشناسان مطرح اسپانیا نیز در سخنانی گفتشعر در ایران یک پدیده اجتماعی و روانشناختی است و جالب این است که ایرانی ها هیچوقت مطالعه و پژوهش نکردند که چرا چنین چیزی رخ داده است و چرا تمام ایرانی ها، به نوعی شاعر پیشه اند.

وی افزود: ایرانی ها سعی میکنند تمامی احساسات درونی‌ خود را به زبان شعر بیان کنند در حالیکه این یک امر در جامعه کشورهای دیگر عادی نیستشاید به طور مثال، تنها جوامعی که از این نظر قابل قیاس هستند اعراب و ژاپنی ها هستند که به شعر اهمیت بسیاری می‌ دهند.

رودریگز وارگاس اشاره نمود: ایرانی ها در مقایسه با شعر اهمیت چندانی به نثر نمی‌ دهند به طوری که می‌ شود گفت که نثر نوشته می‌ شود ولی‌ شعر زندگی‌ می‌ شود.

این استاد زبان فارسی‌ از سوی دیگر ضمن اشاره به اینکه کمتر کشوری  به شعر اینقدر اهمیت می‌ دهد و شب شعر در ایران یک امر عادی است، در مورد فال حافظ و اینکه ایرانی ها، هرچه که در زندگیشان مهم است را با فال حافظ اقدام میکنند، صحبت کرد.

ایران شناس مذکور تصریح کرد: ایرانی ها چه با سواد و چه بیسواد، شاعر پیشه هستند و یا اگر استعداد شعرگویی از سوی خود را نداشته باشند، حداقل صدها شعر را حفظ هستند و این چیزی است که برای من بسیار تعجب آور است در حالی‌ که در اسپانیا، این چیزها حتی بین اساتید ادبیات نیز دیده نمی‌ شود.

رودریگز وارگاس از سوی دیگر بیان داشت که زیارت از قبور و آرامگاه های شعرا در ایران یک چیز بسیار مرسومی است و مردم به بازدید از این اماکن میپردازند و مراسم شعرگویی برنامه ریزی میکنند و این پدیده برای خارجیها بسیار عجیب است.

کبرا ولدخانی استاد زبان اسپانیایی دیگر سخنران این مراسم نیز در سخنانی خود سعیکرد که شهریار را در متن اوضاع و احوال تاریخی و اجتماعی زمان خودش قرار دهد و برای اینکار، به شرح تاریخ معاصر ایران و زندگینامه شهریار پرداخت.

وی گفت: در زندگیشهریار، مساله ای که خیلیمهم بوده، این است که او هیچوقت به عشقی که فکر می‌ کرده برای وی جاوید است، نرسید و همین وفاداری او به این عشق، یکی از ارزش های انسانی‌ است که او داشته و در آثارش منعکس کرده است.

ولدخانی ادامه داد: ارزش انسانی‌ دیگر آثار شهریار این است که به دهکده حیدر بابا، مکانی که در آن متولد شده و همواره به آنجایی که مبداش بوده ، عشق می‌ ورزد.

به گفته این زبانشناس، ارزش انسانی‌ دیگر، سادگی‌ زبان شهریار، هارمونی و نزدیکی‌ او با مردم است که همه اینها وقتیکه با احساسات عمیقش پیوند می‌ خورد تشکیل یک مجموعه ای را می‌ دهند که آثار وی را بی نهایت انسانی میکند.

وی افزود: مطلب دیگر این است که شهریار از خود میگذرد، یک انسان خودخواه نیست بلکه میگوید که همه آنچه که به او رسیده، از عشق رسیده و از عرفان آمده است.

ولدخانی ارزش های دیگر شهریار را استفاده از عرفان اسلامی در اشعارش، نفرتش از جنگ و صلح خواهیاو افزون بر احترام بینهایت وی به طبیعت ذکر کرد.

در این مورد، ولدخانی تصریح نمود: وی طبیعت را بی نهایت قابل احترام می‌ داند چون طبیعت تجلیخدا است و وی طبیعت را بخشی از خدا میداند.

این برنامه با قرائت اشعار شهریار به زبان فارسی و اسپانیایی پایان یافت.


١٣:٠٠ - 1396/06/29    /    شماره : ٦٨٦٣٠٥    /    تعداد نمایش : ٣٢٧جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
پرچم مقدس ایران

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سازمان فرهنگ و ارتباطات

شورای عالی ایرانیان خارج از کشور

امور فرهنگی ایرانیان خارج از کشور

مجله دنیای ایرانی

گسترش زبان فارسی

آموزش زبان فارسی ویژه کودکان

سايت آموزش زبان فارسي

شبکه جهانی جام جم

شبکه بین المللی تلویزیونی آی فیلم

رادیو ایران

میراث فرهنگی ایران

پیک دوستی
vote
این وب سایت در اطلاع رسانی برنامه های رایزنی چه اندلزه مفید است؟

خیلی زیاد
زیاد
کم

UsersStats
Visitorsofpage: 607414
Visitorsofday : 111
Visitorsofpage : 2165126
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 0.9844