پنج شنبه ٠٣ اسفند ١٣٩٦

  

 
ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما|نقشه سايت|Español
عنوان
ایران
آرامگاه سعدی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[عضویت]
اشتراک خبرنامه
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

راهیابی ۲ طرح تحقیقاتی مرکزی به همایش انار اسپانیا

عضو هیات علمی بخش تحقیقات گیاه پزشکی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی مرکزی گفت: 2 طرح تحقیقاتی از این استان به سمپوزیوم بین المللی انار اسپانیا راه یافت.

مظاهر یوسفی بیان کرد: این طرح ها در زمینه کارایی حشره کش های گیاهی در کنترل آفات مکنده انار شامل شته ها و کنه ها و کنترل جمعیت کرم گلوگاه در باغ های انار به صورت غیر شیمیایی است که خرداد ماه امسال برای ارایه به سمپوزیوم بین المللی انار اسپانیا ارسال و در این همایش پذیرفته شده است.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه انار در گروه میوه های سالم قرار دارد و در پرورش این میوه از سموم شیمیایی استفاده نمی شود، در یکی از طرح تحقیقاتی که به سمپوزیوم بین المللی انار اسپانیا ارسال شده است استفاده از حشره کش گیاهی برای کنترل شته ها و کنه ها بدون استفاده از سموم شیمیایی مورد مطالعه قرار گرفته است.
مجری این طرح ها خاطر نشان کرد: این حشره کش در مقایسه با حشره کش ها شیمیایی نتیجه مشابه داشته و اثر کشندگی آن همانند سموم حشره کش شیمیایی عمل می کند.
یوسفی گفت: در این حشره کش برای کنترل آفات مکنده از عصاره سیر، فلفل و صابون حشره کش پالیزین استفاده شده است.
وی ادامه داد: عصاره سیر برای کنترل شته انار و عصاره فلفل برای کنه های قرمز پاکوتاه موثر بوده است.
عضو هیات علمی بخش تحقیقات گیاه پزشکی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان مرکزی افزود: این مقاله به عنوان سخنران در سمپوزیوم بین المللی انار اسپانیا که از 26 تا3 شهریور ماه در شهر الچه ایالت والستای اسپانیا ارائه می شود.
یوسفی کنترل کرم گلوگاه در باغات انار را از دیگر طرح های پذیرفته شده در سمپوزیوم بین المللی انار اسپانیا عنوان کرد و گفت: این طرح در مدت چهار سال در چهار نقطه کشور انجام شده است که یکی از این نقاط باغات انار شهرستان ساوه بود.
وی ادامه داد: در این طرح سبک زندگی کرم گلوگاه شامل زایش، زمان پرواز و خواب زمستانی آن در طول یک سال مورد مطالعه قرار گرفته است و با استفاده از روش های غیر شیمیایی مانند تله نوری، روش نابارور سازی، عقیم سازی و زمان رهاسازی آن برای کنترل این حشره با استفاده از روش های غیر شیمیایی مورد بررسی قرار گرفت که نتایج مناسبی به همراه داشت.
عضو هیات علمی بخش تحقیقات گیاه پزشکی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان مرکزی گفت: این طرح در قالب پوستر در سمپوزیوم بین المللی انار اسپانیا پذیرفته شد. موافقت سازمان تحقیقات کشاورزی برای ارائه این طرح ها در سمپوزیوم بین المللی انار اسپانیا اخذ شده است و با اخذ ویزا این طرح ها در این همایش ارایه می شود.

 

 


١٣:٣٠ - 1396/06/02    /    شماره : ٦٨٤٦٤٩    /    تعداد نمایش : ٢٩١جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
تازه ها
پرچم مقدس ایران

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سازمان فرهنگ و ارتباطات

شورای عالی ایرانیان خارج از کشور

امور فرهنگی ایرانیان خارج از کشور

مجله دنیای ایرانی

گسترش زبان فارسی

آموزش زبان فارسی ویژه کودکان

سايت آموزش زبان فارسي

شبکه جهانی جام جم

شبکه بین المللی تلویزیونی آی فیلم

رادیو ایران

میراث فرهنگی ایران

پیک دوستی
نظرسنجی
این وب سایت در اطلاع رسانی برنامه های رایزنی چه اندلزه مفید است؟

خیلی زیاد
زیاد
کم

آمار بازدیدکنندگان
بازدید این صفحه: 572385
بازدید امروز : 85
بازدید این صفحه : 2070112
بازدیدکنندگان آنلاين : 3
زمان بازدید : 0.8125