يکشنبه ٢٧ آبان ١٣٩٧

  

 
ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما|نقشه سايت|Español
Title
iran
سي و سه پل - اصفهان
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

دبیر جشنواره کارتون و کاریکاتور ترامپیسم:

جشنواره ترامپیسم چهره واقعی آمریکا را نشان می دهد

به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی ایرنا، سید مسعود شجاعی طباطبایی روز شنبه در نشست خبری جشنواره کارتون و کاریکاتور ترامپیسم اظهار داشت: ترامپ در واقع برای ما یک استعاره و نماد و یک شیوه فکری است که بر اساس تنفر شکل گرفته و آن را با زبان کارتون و کاریکاتور به چالش کشیده ایم.
وی با بیان اینکه این جشنواره از ابتدای سال 96 بر روی سایت تخصصی کاریکاتور ایران و دنیا فراخوان داده بود، گفت: بحث نژادپرستی در صحبت های ترامپ مطرح است به گونه ای که می گوید باید بر جهان سلطه پیدا کند. چون ترامپیسم نشات گرفته از افکار ترامپ است، چهره واقعی آمریکا را به دنیا نشان می دهد به گونه ای که برخی اندیشمندان غربی حرف ها و فکر او را با هیتلر مقایسه می کنند.
شجاعی طباطبایی با بیان اینکه این جشنواره با استقبال هنرمندان کشورهای مختلف روبرو شده، بیان داشت: بیش از 1600 اثر از 75 کشور دنیا به دست ما رسیده که در مجموع 558 هنرمند در این مسابقه اثر ارائه کرده اند که بعد از ایران که 168 هنرمند اثر ارائه داده اند، برزیل با 59، اندونزی با 34 و ترکیه، چین و ژاپن با 30 هنرمند در جشنواره حضور دارند.
وی اظهار داشت: همچنین چهار نفر از بهترین کارتونیست های آمریکایی اثر ارائه کرده اند که این تعداد هنرمندان خارجی نشان می دهد که منطق ما را پذیرفته اند. 
شجاعی طباطبایی ادامه داد: تعداد 500 اثر بعد از داوری نهایی توسط دو داور خارجی و سه داور ایرانی انتخاب شدند که در دو بخش کارتون و کاریکاتور سه نفر برگزیده و هفت نفر شایسه تقدیر داریم که در روز اختتامیه 12 تیر ماه در حوزه هنری تجلیل خواهند شد. 
وی گفت: آثار برگزیده در 11 کشور دنیا و 32 مرکز استان همزمان با اختتامیه 12 تیر ماه به نمایش در می آید، همچنین 500 اثر که به مرحله نهایی رسیده اند در فضای مجازی به نمایش گذاشته شده که بیش از سه میلیون نفر از آنها دیدن کرده اند. 
شجاعی طباطبایی افزود: سازمان زیباسازی 350 سازه در اختیار ما گذاشت تا آثار ترامپیسم را معرفی کنیم، همچنین حوزه هنری با 32 مرکز استان برای نمایش آثار هماهنگی انجام داده است. 
به گفته دبیر جشنواره بین المللی کارتون و کاریکاتور ترامپیسم، این رویداد با اهدای جوایز و همچنین ارائه کتاب نمایشگاه روز ۱۲ تیر ماه در سوره مهر حوزه هنری برگزار می شود.
رییس سازمان هنری و امور سینمایی دفاع مقدس نیز در این نشست با اشاره به برگزاری جشنواره ترامپیسم گفت: در هفته معرفی حقوق بشر آمریکایی از 7 تا 12 تیر ماه قرار داریم که حوادث متعددی در این مدت می بینیم که اتفاق افتاده است.
علی اصغر جعفری افزود: هفتم تیر ماه سالروز شهادت بهشتی و 72 تن از یاران ایشان است همچنین سالروز شهادت شهدای سردشت و عملیات شیمیایی است و 12 تیر ماه که اختتامیه این جشنواره است سالروز حمله ناو آمریکایی به جمهوری اسلامی ایران است که در آن نزدیک به 300 نفر به شهادت رسیدند و ما هنوز امروز همچنان این رفتارها را از آمریکا می بینیم. 
وی ادامه داد: علت اصلی برگزاری این جشنواره فرمایش مقام معظم رهبری است که فرمودند آمریکایی ها تلاش داشتند قبل از ریاست جمهوری ترامپ سیاست هایشان را با دستکش مخملین پنهان کنند. 
جعفری افزود: با روی کار آمدن ترامپ، چهره واقعی آمریکایی ها مشخص شد و ما با استفاده از ظرفیت هنر و هنرمندان دنیا آن را خواستیم تا نشان دهیم. 
وی با بیان اینکه رشته های هنری برای همه قابل فهم است، گفت: کارتون و کاریکاتور هنری است که برای همه ملت ها قابل فهم تر است، از این رو در گام اول، این مسابقه بین هنرمندان ایرانی انجام و سپس مسابقه بین المللی اعلام شده و استقبال فوق العاده‌ای از آن به عمل آمد.
جعفری افزود: هنرمندان 75 کشور دنیا با یکهزار و 614 اثر که در نوع خود بی نظیر است در این مسابقه شرکت کردند.
رییس سازمان هنری و امور سینمایی دفاع مقدس با اشاره به انتخاب ترامپ گفت: به غیر از رفتارهای ترامپ که موجب تنش در دنیا شده، رفتار غیرمتعارف ‌تر ترامپ نسبت به جهان اسلام و ایران و حمایت از تروریست ها، منافقین و ... برای ناامن کردن کشور ما بوده است که با استفاده از مولفه های نرم پیگیری می‌ شود.
جعفری با بیان اینکه امروز پای یک جنگ در میان است، افزود: یک تهاجم در حوزه سیاسی و اجتماعی در حال شکل ‌گیری است که نیاز است هنرمندان وارد عرصه شده و مشارکت داشته باشند که خوشبختانه استقبال هنرمندان دنیا نشان داد ما تنها نیستیم و طرفداران زیادی داریم.
وی ادامه داد: یکصد اثر برگزیده مسابقه در تمامی مراکز استان ها به نمایش گذاشته می شود. امکان نمایش بخشی از کاریکاتور ترامپ وجود نداشت چون برخلاف موازین اخلاقی بود و ما به لحاظ حفظ حریم ها نسبت به انتشار آن‌ها معذور بودیم.


١٤:٠٠ - 1396/04/12    /    شماره : ٦٨١٥٥٨    /    تعداد نمایش : ٣٩٩جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
پرچم مقدس ایران

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سازمان فرهنگ و ارتباطات

شورای عالی ایرانیان خارج از کشور

امور فرهنگی ایرانیان خارج از کشور

مجله دنیای ایرانی

گسترش زبان فارسی

آموزش زبان فارسی ویژه کودکان

سايت آموزش زبان فارسي

شبکه جهانی جام جم

شبکه بین المللی تلویزیونی آی فیلم

رادیو ایران

میراث فرهنگی ایران

پیک دوستی
vote
این وب سایت در اطلاع رسانی برنامه های رایزنی چه اندلزه مفید است؟

خیلی زیاد
زیاد
کم

UsersStats
Visitorsofpage: 607408
Visitorsofday : 105
Visitorsofpage : 2165120
Onlinevisitors : 5
PageLoad : 1.1406