يکشنبه ٢٧ آبان ١٣٩٧

  

 
ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما|نقشه سايت|Español
Title
iran
آرامگاه سعدی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری نشست آسپک 2017 به میزبانی ایران

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، سیداحمد محیط ‌طباطبایی گفت: پیشنهاد میزبانی ایران برای اجلاس سالیانه آسپک در حاشیه اجلاس عمومی ایکوم (شورای غیردولتی موزه ها) در پاریس و در جلسه‌ای که کمیته ایران با سوای آکسوی رئیس کمیته بین‌المللی موزه‌ها داشت، مطرح شد و به‌ تصویب رسید.
قائم ‌مقام ایکوم ایران افزود: اعضای کمیته‌های ملی موزه‌ها در کشورهای آسیا و اقیانوسیه برای شرکت در نشست «آسپک 2017» در آبان‌ماه سال جاری با پشتیبانی منطقه آزاد چابهار و اداره ‌کل میراث ‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری سیستان‌ و‌ بلوچستان به ایران سفر می‌کنند.

** بررسی تشکیل نیرویی ویژه برای حفاظت از موزه‌ها در مقابل تروریسم
محیط طباطبایی یکی از محورهای نشست «آسپک 2017» را مرتبط با پیشنهاد کمیته ملی ایران در مجمع عمومی میلان در سال 2016 عنوان کرد و گفت: این پیشنهاد مبتنی بر تشکیل نیرویی ویژه برای حفاظت از موزه‌ها و آثار تاریخی در مواقع جنگ و بحران‌های داخلی و بین‌المللی و حوادث طبیعی است که در مجمع عمومی سال گذشته تصویب و مقرر شد تا در نشست آسپک در چابهار مقدمات اجرایی شدن آن مورد بررسی قرار گیرد.
مشاور رئیس پژوهشگاه میراث ‌فرهنگی و گردشگری افزود: اهمیت این پیشنهاد برای آسپک از آنجا است که بخش عمده‌ای از کشورهای عضو در جنوب ‌غرب آسیا دچار بحران‌هایی از این نوع هستند و در سال‌های اخیر شاهد بوده‌ایم که حامیان و عاملان تروریسم و جنگ‌های داخلی چگونه کمر به نابودی میراث تاریخی کشورها بسته‌اند.

** برگزاری آسپک در ایران موجب افزایش اعتبار بین‌المللی موزه‌های ایرانی
محیط طباطبایی درباره اهمیت برگزاری این اجلاس در ایران گفت: میزبانی این اجلاس باعث بالا رفتن اعتبار بین‌المللی موزه‌ها و موزه‌داران ایرانی می‌شود و سطح مناسبات بین‌المللی فرهنگی ایران را ارتقا می‌بخشد.
عضو هیات اجرایی آسپک افزود: برگزاری این نشست در ایران، علاوه‌ بر ایجاد امکان ملاقات و تبادل ‌نظر و فراهم کردن زمینه ای مناسب برای تبادلات فرهنگی، در معرفی ایران به ‌عنوان قطب موزه ‌داری در منطقه آسیا و اقیانوسیه مؤثر خواهد بود.
وی ادامه داد: برگزاری این نشست در ایران در سطح ملی نیز به ارتقای فرهنگ موزه و موزه‌ داری کمک می‌کند و از آنجا که موزه‌ها و مسائل مربوط به آن یکی از ارکان سازمان میراث‌ فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ‌است، میراث فرهنگی ایران از فضای گفت‌ و گو و تبادلات فرهنگی که در حاشیه چنین نشست‌هایی برگزار می‌شود، بهره مند خواهد شد.
قائم ‌مقام ایکوم ایران همچنین از رونمایی طرح موزه بزرگ منطقه آزاد چابهار، همزمان با برگزاری نشست «آسپک 2017»، در این منطقه خبر داد.

** تصویب تهیه فهرست آثار در خطر ایران
19 خردادماه سال جاری و در حاشیه برگزاری اجلاس سالیانه کمیته مشورتی ایکوم در پاریس، بر تهیه فهرست قرمز ایران تأکید شد و زمان اجرایی شدن آن به‌ تصویب رسید.
محیط ‌طباطبایی پیش‌تر در این باره گفته بود: کمیته ملی موزه‌های ایران با همکاری کمیته بین‌المللی ایکوفوم (موزه شناسی) و دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران، فهرست «آثار در خطر ایران» را تهیه می‌کنند. 
وی افزود: این فهرست که «Red List» نامیده می‌شود، به ‌دنبال مطالعه گسترده، بررسی و طبقه‌بندی آثار فرهنگی و تاریخی ایران و شناخت این آثار در گوشه و کنار جهان تهیه می‌شود.
مشاور رئیس پژوهشگاه میراث‌ فرهنگی و گردشگری درباره اهمیت این توافق تأکید کرده بود: با این توافق، علاوه ‌بر ایجاد امکان شناسایی و رصد میراث‌ فرهنگی ایران در سراسر جهان، زمینه مذاکره و گفت‌و‌گو برای احقاق حق مالکیت معنوی و مادی ایران فراهم می‌شود.


١٠:٠٠ - 1396/04/07    /    شماره : ٦٨١١٣٦    /    تعداد نمایش : ٤٢٢جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
پرچم مقدس ایران

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سازمان فرهنگ و ارتباطات

شورای عالی ایرانیان خارج از کشور

امور فرهنگی ایرانیان خارج از کشور

مجله دنیای ایرانی

گسترش زبان فارسی

آموزش زبان فارسی ویژه کودکان

سايت آموزش زبان فارسي

شبکه جهانی جام جم

شبکه بین المللی تلویزیونی آی فیلم

رادیو ایران

میراث فرهنگی ایران

پیک دوستی
vote
این وب سایت در اطلاع رسانی برنامه های رایزنی چه اندلزه مفید است؟

خیلی زیاد
زیاد
کم

UsersStats
Visitorsofpage: 607391
Visitorsofday : 86
Visitorsofpage : 2165101
Onlinevisitors : 10
PageLoad : 1.0937