شنبه ٠٢ تير ١٣٩٧

  

 
ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما|نقشه سايت|Español
Title
iran
6
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری جشنواره فیلم مادرید با حضور مانی حقیقی

سومین جشنواره فیلم مادرید با نگاه ویژه‌ای به بخشی از سینمای ایران  برگزار می شود. در این جشنواره فیلم‌های مانی حقیقی به عنوان استاد سینمای ابزورد در ایران به نمایش درمی‌آید . در این جشنواره همچنین فیلم‌های «اجاره‌نشین‌ها» و «مهمان مامان» ساخته داریوش مهرجویی به عنوان اولین کارگردانی که در فضای کمدی ابزورد اثری تولید کرده، به نمایش گذاشته خواهد شد.

سومین دوره جشنواره فیلم مادرید از هجدهم خردادماه (هشتم ژوئن) فعالیت خود را آغاز کرده که در این دوره از جشنواره بخش ویژه‌ای به سینمای ایران اختصاص یافته است. برگزارکنندگان جشنواره فیلم مادرید با نگاهی موشکافانه به سینمای ایران٬ سینمای ابزورد را وجه متفاوت و قابل توجه این سینما ارزیابی کرده‌اند و با هدف بررسی ابعاد مختلف این یافته٬ مراسم بزرگداشتی برای مانی حقیقی به عنوان یکی از فیلمسازان تاثیرگذار این گونه٬ تدارک دیده‌اند.

براساس آنچه در سایت جشنواره فیلم مادرید در مورد بخش ویژه سینمای ابزورد ایرانی آمده «معمولا رسانه‌‌های غربی کمدی‌‌ها و سینمای ابزورد ایرانی را نادیده گرفته‌اند و بیشتر به فیلم‌‌های متفکرانه عباس کیارستمی و جعفر پناهی تمایل نشان داده‌اند»٬ با این پیش‌فرض برگزارکنندگان جشنواره فیلم ماردید دست به خلاقیتی زده و با جستجویی در سینمای ایران مجموعه آثاری را در زیرگونه کمدی ابزورد قرار داده‌اند. در این بخش دو فیلم سینمایی «اجاره‌نشین‌ها» و «مهمان مامان» ساخته داریوش مهرجویی پیشکسوت و نخستین کارگردانی که در سینمای ایران در فضای کمدی ابزورد اثری تولید کرده٬ روی پرده خواهد رفت.

بخش ویژه بزرگداشت مانی حقیقی 

بخش اصلی توجه جشنواره مادرید به سینمای ابزورد ایران با برگزاری مراسم بزرگداشتی برای مانی حقیقی همراه خواهد بود. حقیقی از سوی برگزارکنندگان این جشنواره و براساس آنچه در سایت رسمی این جشنواره آمده به عنوان استاد مسلم این ژانر معرفی شده است.

سایت رسمی جشنواره مادرید در مورد برپایی مراسم بزرگداشتی برای حقیقی این‌طور نوشته است:‌ «به شکل سنتی در جامعه ایرانی شوخی ابزاری ارزشمند برای ابراز نارضایتی بوده است و تاریخ معاصر ایران منبع اصلی الهام فیلمسازان جسوری است که با کمدی‌های سورئال گرفتاری‌های هموطنانشان را بیان می‌کنند. استاد مسلم این ژانر مانی حقیقی است که کار اخیرش «اژدها وارد می‌‌شود» در جشنواره برلین نخستین بار در سطح بین‌المللی به نمایش درآمد.

داستان «اژدها وارد می‌ شود» در دهه ۱۹۶۰ روی می‌‌دهد و شخصیت اصلی آن کاراگاهی اهل تهران است که برای تحقیق درباره خودکشی یک زندانی سیاسی به جزیره‌‌ای دورافتاده در خلیج فارس سفر می‌‌کند. این سفر شخصیت اصلی داستان را با جنبه‌‌های باستانی‌‌تر کشور روبه‌‌رو می‌‌کند. کارگردان مخلوطی از مستند، فیلم نوآر، علمی‌تخیلی و کمدی ابزورد ارائه می‌کند تا آشفتگی و فساد مربوط به زمان شاه را بازتاب دهد.»

در بخش ویژه بزرگداشت حقیقی در این جشنواره اسپانیایی فیلم‌های «آبادان»٬ «کارگردان مشغول کارند»٬ «پذیرایی ساده» و «اژدها وارد می‌شود»‌ روی پرده خواهد رفت.

نمایش فیلم‌های «ماهی و گربه» و «مادر قلب اتمی»

یکی دیگر از برنامه‌های کمدی ابزورد جشنواره فیلم مادرید نمایش «ماهی و گربه» به کارگردانی شهرام مکری و «مادر قلب اتمی» ساخته علی احمدزاده است. به تعبیر برگزارکنندگان این جشنواره مکری و احمدزاده دو سینماگر جوانی‌اند که مسیر آغاز شده با آثار داریوش مهرجویی و تکامل یافته با فیلم‌های حقیقی را ادامه می‌دهند.

آنچه در بخش ویژه سینمای ابزورد ایران مورد توجه قرار خواهد گرفت به این شرح است: پرسش‌‌های بنیادی درباره برآمدن کاپیتالیسم، تقابل میان سنت و مدرنیته و جایگاه زنان در جامعه ایرانی.  شایان ذکر است که مانی حقیقی در روزهای نمایش آثارش در جشنواره مادرید در این شهر حاضر خواهد شد.

بزرگداشتی برای مکاس و مالوی

همچنین در بخش دیگری از جشنواره فیلم مادرید مراسم بزرگداشتی برای یوناس مکاس شاعر و فیلمساز سرشناس لیتوانیایی - آمریکایی و لورا مالوی کارگردان اهل انگلستان و نظریه‌پرداز سینما برگزار خواهد شد. این جشنواره شنبه ۲۷ خردادماه (هفدهم ژوئن) به پایان می‌رسد.

 


١٠:٠٠ - 1396/03/22    /    شماره : ٦٨٠٥١٩    /    تعداد نمایش : ٣٩٥جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
پرچم مقدس ایران

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سازمان فرهنگ و ارتباطات

شورای عالی ایرانیان خارج از کشور

امور فرهنگی ایرانیان خارج از کشور

مجله دنیای ایرانی

گسترش زبان فارسی

آموزش زبان فارسی ویژه کودکان

سايت آموزش زبان فارسي

شبکه جهانی جام جم

شبکه بین المللی تلویزیونی آی فیلم

رادیو ایران

میراث فرهنگی ایران

پیک دوستی
vote
این وب سایت در اطلاع رسانی برنامه های رایزنی چه اندلزه مفید است؟

خیلی زیاد
زیاد
کم

UsersStats
Visitorsofpage: 595196
Visitorsofday : 94
Visitorsofpage : 2128245
Onlinevisitors : 4
PageLoad : 0.9843