پنج شنبه ٠٣ اسفند ١٣٩٦

  

 
ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما|نقشه سايت|Español
عنوان
ایران
هتل عالی قاپو اصفهان
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[عضویت]
اشتراک خبرنامه
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

بزرگداشت فردوسی در مادرید برگزار شد

به گزارش ایرنا ، در ابتدای این مراسم خانم «ترسا رودریگز دل آلامو» رئیس موسسه خانه آسیا در سخنانی گفت: ایرانیان خود را در اشعار فردوسی، در روایات و رویدادهای آن می‌ بینند و ما هیچ کشور دیگری را نمی‌ شناسیم که مانند ایرانی ها به شعر عشق بورزند.
وی افزود :پس از سالها دوری از شعر ایران، معتقدم که اکنون زمان آن رسیده که به آن نزدیک شویم، زیرا در ایران این قطعه از پازل وجود دارد و وقتی‌ به کشورهای اطراف آن سفر می‌ کنیم، احساس می‌ کنیم که این قطعه را کم داریم . من به ترکیه و هند سفر کردم و در آنجا احساس کردم که قطعه گمشده ما ایران است .
پس از آن «خواکین رودریگز وارگاس» استاد ایرانشناس و مترجم کتاب های مختلف ادبیات فارسی‌ به زبان اسپانیایی از اهمیت و جایگاه فردوسی در شعر و ادبیات فارسی سخن گفت .
وی اظهار داشت: فردوسی در ادبیات زبان فارسی جایگاه اساسی دارد به طوری که او یکی‌ از چهار ستون اصلی‌ ادبیات فارسی‌ می‌ باشد و سه ستون دیگر آن سعدی، حافظ و مولانا می‌ باشند اما باید بدانیم که نخستین ستون از این چهار ستون، خود فردوسی است .
وی تصریح کرد: از اشعار‌ قرن دهم بیشتر از دو هزار بیت باقی نمانده که بیشتر آنها یا متعلق به رودکی است یا ابوشکور بلخی و در مقایسه با 60 هزار بیتی که از شاهنامه مانده، می‌ توانیم به اهمیت فردوسی پی ببریم، زیرا از طریق شاهنامه، لغات زیادی به زمان ما رسیده است. 
این ایران شناس با اشاره به اهمیت شاهنامه برای سراینده آن خاطرنشان کرد: خود فردوسی از اهمیت اثر خودش آگاه بوده و آن را در خود شاهنامه نیز گنجانده است .
«خوآن آنتونیو آلوارز پدروسا» استاد زبانشناسی دانشگاه کومپلوتنسه مادرید و رئیس مرکز مطالعات خاورمیانه نیز گفت: زمانی‌ که یونانیان باستان که منبع تمدن اروپای ما هستند با ایرانیان هخامنشی روبه رو شدند، این تلاقی به قدری مهم بود که یونانیان از آن برای ایجاد هویت ملی‌ خود استفاده کردند .
وی افزود: در نتیجه این برخورد تمدن ها که به عنوان یک نبرد بی‌ پایان بین شرق و غرب تعریف شده، یک فرصت طلایی به وجود آمد که در آن دو جهان فرهنگی‌ ایجاد شدند و همدیگر را تکمیل کردند و همین موضوع موجب تولد فرهنگ غربی ما شد .
آلوارز پدروسا ادامه داد : شاهنامه، اثری است که به هویت ملی‌ ایران پس از اسلام، معنی‌ می‌ بخشد و به گذشته ملی‌ باشکوه خود اشاره می‌ کند .
وی تصریح کرد: شاهنامه برای اهداف بسیاری به کار می‌ رود، از جمله برای پیکر بندی زبان جدید که هویت ملی‌ را در مقابل زبان بیگانه حفظ می‌ کند، برای تقویت ایده گذشته امپراتوری و احیای داستان های اسطوره ای که از سوی فرهنگ باستانی ایران در زمان هخامنشیان ایجاد و توسط طبقات روحانی حفظ شد.
«لائورا کاسترو» استاد مطالعات قرون وسطی دانشگاه کمپلوتنسه مادرید نیز در مورد مشروعیت قدرت در ایران از طریق شاهنامه و ادبیات به عنوان ابزار سیاسی صحبت کرد .


٢٢:٠٠ - 1396/02/27    /    شماره : ٦٧٨٣٢٤    /    تعداد نمایش : ٢٤١جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
تازه ها
پرچم مقدس ایران

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سازمان فرهنگ و ارتباطات

شورای عالی ایرانیان خارج از کشور

امور فرهنگی ایرانیان خارج از کشور

مجله دنیای ایرانی

گسترش زبان فارسی

آموزش زبان فارسی ویژه کودکان

سايت آموزش زبان فارسي

شبکه جهانی جام جم

شبکه بین المللی تلویزیونی آی فیلم

رادیو ایران

میراث فرهنگی ایران

پیک دوستی
نظرسنجی
این وب سایت در اطلاع رسانی برنامه های رایزنی چه اندلزه مفید است؟

خیلی زیاد
زیاد
کم

آمار بازدیدکنندگان
بازدید این صفحه: 572449
بازدید امروز : 174
بازدید این صفحه : 2070201
بازدیدکنندگان آنلاين : 8
زمان بازدید : 1.4531