سه شنبه ٣١ ارديبهشت ١٣٩٨

  

 
ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما|نقشه سايت|Español
Title
iran
حرم مطهر امام رضا (ع)
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

بزرگداشت فردوسی در مادرید برگزار شد

به گزارش ایرنا ، در ابتدای این مراسم خانم «ترسا رودریگز دل آلامو» رئیس موسسه خانه آسیا در سخنانی گفت: ایرانیان خود را در اشعار فردوسی، در روایات و رویدادهای آن می‌ بینند و ما هیچ کشور دیگری را نمی‌ شناسیم که مانند ایرانی ها به شعر عشق بورزند.
وی افزود :پس از سالها دوری از شعر ایران، معتقدم که اکنون زمان آن رسیده که به آن نزدیک شویم، زیرا در ایران این قطعه از پازل وجود دارد و وقتی‌ به کشورهای اطراف آن سفر می‌ کنیم، احساس می‌ کنیم که این قطعه را کم داریم . من به ترکیه و هند سفر کردم و در آنجا احساس کردم که قطعه گمشده ما ایران است .
پس از آن «خواکین رودریگز وارگاس» استاد ایرانشناس و مترجم کتاب های مختلف ادبیات فارسی‌ به زبان اسپانیایی از اهمیت و جایگاه فردوسی در شعر و ادبیات فارسی سخن گفت .
وی اظهار داشت: فردوسی در ادبیات زبان فارسی جایگاه اساسی دارد به طوری که او یکی‌ از چهار ستون اصلی‌ ادبیات فارسی‌ می‌ باشد و سه ستون دیگر آن سعدی، حافظ و مولانا می‌ باشند اما باید بدانیم که نخستین ستون از این چهار ستون، خود فردوسی است .
وی تصریح کرد: از اشعار‌ قرن دهم بیشتر از دو هزار بیت باقی نمانده که بیشتر آنها یا متعلق به رودکی است یا ابوشکور بلخی و در مقایسه با 60 هزار بیتی که از شاهنامه مانده، می‌ توانیم به اهمیت فردوسی پی ببریم، زیرا از طریق شاهنامه، لغات زیادی به زمان ما رسیده است. 
این ایران شناس با اشاره به اهمیت شاهنامه برای سراینده آن خاطرنشان کرد: خود فردوسی از اهمیت اثر خودش آگاه بوده و آن را در خود شاهنامه نیز گنجانده است .
«خوآن آنتونیو آلوارز پدروسا» استاد زبانشناسی دانشگاه کومپلوتنسه مادرید و رئیس مرکز مطالعات خاورمیانه نیز گفت: زمانی‌ که یونانیان باستان که منبع تمدن اروپای ما هستند با ایرانیان هخامنشی روبه رو شدند، این تلاقی به قدری مهم بود که یونانیان از آن برای ایجاد هویت ملی‌ خود استفاده کردند .
وی افزود: در نتیجه این برخورد تمدن ها که به عنوان یک نبرد بی‌ پایان بین شرق و غرب تعریف شده، یک فرصت طلایی به وجود آمد که در آن دو جهان فرهنگی‌ ایجاد شدند و همدیگر را تکمیل کردند و همین موضوع موجب تولد فرهنگ غربی ما شد .
آلوارز پدروسا ادامه داد : شاهنامه، اثری است که به هویت ملی‌ ایران پس از اسلام، معنی‌ می‌ بخشد و به گذشته ملی‌ باشکوه خود اشاره می‌ کند .
وی تصریح کرد: شاهنامه برای اهداف بسیاری به کار می‌ رود، از جمله برای پیکر بندی زبان جدید که هویت ملی‌ را در مقابل زبان بیگانه حفظ می‌ کند، برای تقویت ایده گذشته امپراتوری و احیای داستان های اسطوره ای که از سوی فرهنگ باستانی ایران در زمان هخامنشیان ایجاد و توسط طبقات روحانی حفظ شد.
«لائورا کاسترو» استاد مطالعات قرون وسطی دانشگاه کمپلوتنسه مادرید نیز در مورد مشروعیت قدرت در ایران از طریق شاهنامه و ادبیات به عنوان ابزار سیاسی صحبت کرد .


٢٢:٠٠ - 1396/02/27    /    شماره : ٦٧٨٣٢٤    /    تعداد نمایش : ٣٠٦جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
پرچم مقدس ایران

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سازمان فرهنگ و ارتباطات

شورای عالی ایرانیان خارج از کشور

امور فرهنگی ایرانیان خارج از کشور

مجله دنیای ایرانی

گسترش زبان فارسی

آموزش زبان فارسی ویژه کودکان

سايت آموزش زبان فارسي

شبکه جهانی جام جم

شبکه بین المللی تلویزیونی آی فیلم

رادیو ایران

میراث فرهنگی ایران

پیک دوستی
vote
این وب سایت در اطلاع رسانی برنامه های رایزنی چه اندلزه مفید است؟

خیلی زیاد (39%)

70

زیاد (17%)

30

کم (44%)

79


تعداد کل اراء :(179)
UsersStats
Visitorsofpage: 629253
Visitorsofday : 302
Visitorsofpage : 2225729
Onlinevisitors : 2
PageLoad : 1.4688