سه شنبه ٣١ ارديبهشت ١٣٩٨

  

 
ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما|نقشه سايت|Español
Title
iran
برج آزادي
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

همایش "بازنمایی جنسیت در سینمای ایران " در دانشگاه کمپلوتنسه مادرید برگزار شد.

همایش معرفی سینمای ایران با عنوان بازنمایی جنسیت در سینمای ایران به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا و با همکاری دانشگاه کمپلوتنسه مادریدروز دوشنبه در محل دانشکده ارتباطات اسپانیا برگزارشد.

این همایش 2 روزه با حضور خانم پروفسور«کارمن پرز» رئیس دانشکده ارتباطات دانشگاه کمپلوتنسه، «علیرضا اسماعیلی» رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا، پروفسور«اوبالدو کوئستا» رئیس دپارتمان سمعی و بصری دانشکده ارتباطات و «نرگس آبیار» کارگردان فیلم شیار 143 به همراه جمعی از دانشجویان و علاقمندان به سینمای ایران برگزار شد.
پروفسور کارمن پرز در این مراسم با تقدیر از رایزنی فرهنگی ایران برای همکاری در برگزاری این مراسم آن را نمونه ای از رویدادهای مفید برای آشنایی دانشجویان رشته ارتباطات و سینما با سینمای کشورهای مختلف دانست.
وی به فعالیت های هنری زنان در جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و توضیح داد: اکنون در سینمای ایران زن شخصیتی بسیار بارز و ظهوری بی سابقه یافته و توانسته است شاید بهتر از مردان توانایی های هنری خود را به منصه ظهور برساند. 
پرز گفت که «نرگس آبیار» یکی از زنان موفق سینمای ایران است که این دانشکده افتخار میزبانی وی را در این برنامه دارد. 
«علیرضا اسماعیلی» رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا نیز با تقدیر از مسئولین دانشکده ارتباطات دانشگاه کمپلوتنسه اسپانیا برای همکاری در برگزاری این رویداد، به جایگاه والای هنر درآموزه های دینی،گسترش و توسعه کیفی و کمی هنر در کشورمان پرداخت. 
وی یادآورشد:سینما یکی از رشته های تاثیرگذار هنری است که انقلاب اسلامی و نظام برخاسته از آن توجه جدی به این هنر- صنعت داشته و سینما در جمهوری اسلامی دچار تحولی شگرف شده است. 
اسماعیلی افزود: این سینما با تاسی از آموزه های دینی نگرشی نو را در سینمای جهان برای توجه به ارزش های انسانی در مقابل سینمای هالیوود مطرح کرد. 
رایزن فرهنگی ایران در اسپانیا به حضور زنان در فعالیت های مختلف فرهنگی، هنری و اجتماعی در کشورمان اشاره کرد و درباره حضور بانوان در سینمای ایران سخن گفت. 
اسماعیلی با معرفی نرگس آبیار کارگردان فیلم شیار 143 به حاضران در این همایش ، وی را نمونه ای از زنان فعال در عرصه هنر جمهوری اسلامی ایران برشمرد.
وی توضیح داد: آثار آبیار در جشنواره های مختلف داخلی و بین المللی جوایز ارزنده ای کسب کرده است.
پروفسور«اوبالدو کوئستا» رئیس دپارتمان سمعی و بصری دانشکده ارتباطات دانشگاه کمپلوتنسه اسپانیا همچنین با تقدیر از رایزنی فرهنگی ایران، گفت: آقای رایزن شما سخنانتان را با نام خدا شروع کردید و این نشان دهنده ارزش های روحانی و مذهبی در ایران است که ما در اینجا از دست داده ایم.
وی با یادآوری اینکه به عنوان یک روانشناس سینما را بازتاب واقعیت های جامعه می داند، افزود: با تاسف اکنون ماشین جای وجوه انسانی را گرفته و تنها هنر است که می تواند واقعیت های جامعه را بازسازی کند.  رئیس دپارتمان سمعی و بصری دانشکده ارتباطات دانشگاه کمپلوتنسه اسپانیا به جایگاه والای خانواده در سینمای ایران اشاره کرد و ادامه داد: جمله ای در عهد عتیق وجود دارد که می گوید: ملکوت خدا بدون خانواده امکان پذیر نیست. 
اوبالدو کوئستا گفت: ارتباطات می تواند نقش سازنده ای در تحکیم خانواده ایفا کند و سینما ابزار خوب ارتباطات در این حوزه است.
«نرگس آبیار» کارگردان سینمای ایران نیز با تشکر از برگزار کنندگان همایش بازنمایی جنسیت در سینمای ایران به معرفی فیلم شیار 143 از ساخته های خود پرداخت. 
وی جنگ را امری مذموم برشمرد که همگان درد و رنج این موضوع را حس خواهند کرد.
همچنین پروفسور«فرانسیسکو گارسیا» از اندیشمندان اسپانیایی دراین نشست به اهمیت اطلاعات و داده ها پرداخت و گفت که متاسفانه در فضای امروز اطلاعاتی بسیار گسترده ولی با عمقی کم وجود دارد.  وی افزود: دانشگاه ها مکان هایی هستند که می توانند به اطلاعات عمق بخشیده و از سینما بعنوان ابزاری مناسب و تعمیق کننده می تواند در معرفی مشکلات و راهکارهای حل مسائل پیش رو در هر جامعه ای سخن بگوید. 
گارسیا سینمای ایران را دارای عملکردی خوب برای عمق بخشی به موضوع اطلاعات برشمرد و این سینما را، سینمایی عرفانی و نه صرفا ذهبی دانست.
دربخش دیگر این همایش، زهرا رضی مسئول برگزاری سمینار در دانشگاه کمپلوتنسه و کارشناس سینمای ایران به بیان توضیحاتی در خصوص ژانر جنگ در سینمای ایران پرداخت و ضمن تعریف مکاتب مختلف این ژانر در سینمای ایران و جهان به تاریخچه سینمای ایران و تحولات صورت گرفته در شکل و محتوای تولیدات سینمایی در قبل و بعد از انقلاب اشاره نمود.
وی در این رابطه ، شکل گیری حضور زنان در سینمای دفاع مقدس و فیلمهای ساخته شده توسط زنان سینماگر در این ژانر را مورد بررسی قرار داد.
رضی‌ خاطرنشان ساخت که صلح و دوستی پیام مشترک زنان سینماگر در این ژانر می باشد . 
وی با اشاره به این مساله که شاید اگر اینگونه فیلمها از سوی مردان ساخته می‌ شد ، نمی‌ توانست به عمق رنج یک مادر دست یابد و آن را برروی پرده سینما منعکس نماید به سخنان خود پایان داد.
به گزارش ایرنا در این همایش دو روزه برنامه نمایش فیلم های ایرانی شیار 143 ، کفش هایم کو ، رخ دیوانه و بید مجنون به همراه برپایی میز گردهای جداگانه در نقدو بررسی هر اثر با حضور اساتید دانشگاهی و سینماگران و همچنین ارائه 9 مقاله و سخنرانی به منظور معرفی سینمای ایران گنجانده شده است.

 ٢٢:٠٠ - 1396/02/18    /    شماره : ٦٧٧٦٧٩    /    تعداد نمایش : ٣٧٣جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
پرچم مقدس ایران

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

سازمان فرهنگ و ارتباطات

شورای عالی ایرانیان خارج از کشور

امور فرهنگی ایرانیان خارج از کشور

مجله دنیای ایرانی

گسترش زبان فارسی

آموزش زبان فارسی ویژه کودکان

سايت آموزش زبان فارسي

شبکه جهانی جام جم

شبکه بین المللی تلویزیونی آی فیلم

رادیو ایران

میراث فرهنگی ایران

پیک دوستی
vote
این وب سایت در اطلاع رسانی برنامه های رایزنی چه اندلزه مفید است؟

خیلی زیاد (39%)

70

زیاد (17%)

30

کم (44%)

79


تعداد کل اراء :(179)
UsersStats
Visitorsofpage: 629249
Visitorsofday : 293
Visitorsofpage : 2225720
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 1.1719